Orszelina zwyczajna - Clethra alnifolia

2020-07-16 15:45

Orszelina zwyczajna pochodzi z Ameryki Północnej oraz z Azji. Jej naturalne środowisko to dość wilgotne lasy i torfowiska. W Polsce można spotkać wiele odmian tego gatunku. Należy do rodziny orszelinowatych (Clethraceae).

Orszelina zwyczajna 'Pink Spire'
Autor: www.gettyimages.com Orszelina zwyczajna 'Pink Spire'

Spis treści

  1. Orszelina zwyczajna - opis
  2. Orszelina zwyczajna - warunki uprawy
  3. Orszelina zwyczajna - pielęgnacja
  4. Orszelina zwyczajna - zastosowanie

Orszelina zwyczajna - opis

Orszelina zwyczajna zaliczana jest do niskich krzewów. Ma wzniesiony, lekko krzaczasty i rozłożysty pokrój. Osiąga wysokość od 1 do maksymalnie 2 m, jednak takie okazy można spotkać tylko w naturalnych warunkach. Liście są zielone, ząbkowane na brzegach, błyszczące, o kształcie wąsko-jajowatym. Mogą być delikatnie owłosione, jesienią przebarwiają się na kolor żółty. Okres kwitnienia orszeliny zwyczajnej przypada od lipca do września (czasem kwitnie nawet do października). To roślina atrakcyjna dla owadów, przede wszystkim dla motyli. Kwiaty są białe (u gatunku) lub różowe (u odmian), dzwonkowatego kształtu, zebrane w kłosowate kwiatostany do 15 cm długości. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce: kuliste torebki, które dość długo utrzymują się na pędach. Wewnątrz torebki znajdują się brązowe nasiona. Ciekawe odmiany orszeliny zwyczajnej:

  • 'Pink Spire' - o różowych kwiatach,
  • 'Rosea'- o różowych pąkach i kwiatach,
  • 'Hummingbird' - o kwiatach białych.

Orszelina zwyczajna - warunki uprawy

Idealnym stanowiskiem dla orszeliny zwyczajnej jest miejsce słoneczne lub półcieniste. Na stanowisku zacienionym również będzie rosła, jednak kwitnienie będzie zdecydowanie słabsze. Podłoże powinno być żyzne i przewiewnie, umiarkowanie wilgotne, o pH lekko kwaśnym lub kwaśnym. Jeżeli rośnie na stanowisku ciepłym, osłoniętym bez przeciągów, to przetrwa zimę, jednak młode okazy oraz te posadzone na zimnych stanowiskach, lepiej okrywać na zimę.

Orszelina zwyczajna - pielęgnacja

Orszelina zwyczajna wymaga regularnego cięcia, jeśli zależy nam na ładnym i regularnym pokroju. Należy pamiętać o podlewaniu oraz odchwaszczaniu rośliny oraz usuwaniu co roku odrostów korzeniowych. Raz na jakiś czas warto wzmocnić ją nawozem przeznaczonym dla roślin kwasolubnych - przyczyni się to do lepszego wzrostu. Orszelinę rozmnaża się przez odrosty korzeniowe oraz przez sadzonkowanie.

Orszelina zwyczajna - zastosowanie

Roślina pasuje do ogrodów naturalistycznych i leśnych. Ładnie prezentuje się posadzona w grupach, ale także jako pojedyncza roślina. Aby uniknąć okrywania na zimę, można ją uprawiać w pojemnikach i na zimę przenosić do chłodnych pomieszczeń.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Nasi Partnerzy polecają