Orszelina szara - Clethra barbinervis

2020-07-16 15:45

Orszelina szara, podobnie jak orszelina zwyczajna, prawdopodobnie pochodzi z Azji - jej naturalne środowisko to Chiny, Korea oraz Japonia. W Polsce roślina jest mało znana. Należy do rodziny orszelinowatych (Clethraceae).

Orszelina szara
Autor: www.gettyimages.com Orszelina szara

Spis treści

  1. Orszelina szara - opis
  2. Orszelina szara - warunki uprawy
  3. Orszelina szara - pielęgnacja
  4. Orszelina szara - zastosowanie

Orszelina szara - opis

Orszelina szara jest krzewem o krzaczastym pokroju. W swoim naturalnym środowisku osiąga wysokie rozmiary - dorasta nawet do 10 m wysokości, jednak w naszych warunkach może osiągnąć do 2 m wysokości. Liście orszeliny szarej są eliptyczne, ciemnozielone, układają się w charakterystyczną rozetę na końcach pędów.

Orszelina szara kwitnie od lipca do sierpnia (termin kwitnienia uzależniony jest od warunków pogodowych). Kwiaty są białe, dzwonkowatego kształtu, przyjemnie pachną. Najczęściej zebrane są w dekoracyjne kłosowate kwiatostany. U starszych okazów dekoracyjna jest kora: łuszcząca się, łaciata, pomarańczowobrązowa, dzięki której roślina może być ozdobą ogrodu także w stanie bezlistnym.Ciekawe odmiany:

  • 'Pendula'- odmiana o rozłożystym (tzw. płaczącym) pokroju,
  • 'Pink Spire' – odmiana o kwiatach różowych.

Orszelina szara - warunki uprawy

Orszelina szara najlepiej sprawdzi się na stanowisku słonecznym lub półcienistym z glebą żyzną, przewiewną i umiarkowanie wilgotną. Sprzyja jej lekko kwaśne pH podłoża. Pełne słońce i suche podłoże zupełnie nie służą roślinie. Orszelina magazynuje w liściach kobalt (znajdujący się w glebie), dlatego sadzi się ją w miejscach skażonych przez kobalt. Orszelina szara jest odporna na mróz, jednak młode okazy warto okrywać na zimę, ponieważ są bardziej wrażliwe na wszelkie anomalia pogodowe.

Orszelina szara - pielęgnacja

Roślina nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto ją regularnie podlewać w całym okresie wegetacji oraz pilnować, aby nie zarastała chwastami, ponieważ zaburza to jej naturalny wzrost. Rozmnaża się ją przez wysiew nasion oraz różne typy sadzonek.

Orszelina szara - zastosowanie

Orszelina szara jest polecana do ogrodów przydomowych. Ładnie prezentuje się zarówno posadzona w grupach, jak i jako pojedynczy okaz. Warto sadzić orszelinę siną w miejscach często odwiedzanych przez ludzi nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, ale również ze względu na piękny zapach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE