Orszelina szara - Clethra barbinervis

2020-07-16 15:45 Martyna Cieślińska
Orszelina szara
Autor: www.gettyimages.com

Orszelina szara, podobnie jak orszelina zwyczajna, prawdopodobnie pochodzi z Azji - jej naturalne środowisko to Chiny, Korea oraz Japonia. W Polsce roślina jest mało znana. Należy do rodziny orszelinowatych (Clethraceae).

Orszelina szara - opis

Orszelina szara jest krzewem o krzaczastym pokroju. W swoim naturalnym środowisku osiąga wysokie rozmiary - dorasta nawet do 10 m wysokości, jednak w naszych warunkach może osiągnąć do 2 m wysokości. Liście orszeliny szarej są eliptyczne, ciemnozielone, układają się w charakterystyczną rozetę na końcach pędów.

Orszelina szara kwitnie od lipca do sierpnia (termin kwitnienia uzależniony jest od warunków pogodowych). Kwiaty są białe, dzwonkowatego kształtu, przyjemnie pachną. Najczęściej zebrane są w dekoracyjne kłosowate kwiatostany. U starszych okazów dekoracyjna jest kora: łuszcząca się, łaciata, pomarańczowobrązowa, dzięki której roślina może być ozdobą ogrodu także w stanie bezlistnym.

Ciekawe odmiany:

  • 'Pendula'- odmiana o rozłożystym (tzw. płaczącym) pokroju,
  • 'Pink Spire' – odmiana o kwiatach różowych.

Orszelina szara - warunki uprawy

Orszelina szara najlepiej sprawdzi się na stanowisku słonecznym lub półcienistym z glebą żyzną, przewiewną i umiarkowanie wilgotną. Sprzyja jej lekko kwaśne pH podłoża. Pełne słońce i suche podłoże zupełnie nie służą roślinie. Orszelina magazynuje w liściach kobalt (znajdujący się w glebie), dlatego sadzi się ją w miejscach skażonych przez kobalt.
Orszelina szara jest odporna na mróz, jednak młode okazy warto okrywać na zimę, ponieważ są bardziej wrażliwe na wszelkie anomalia pogodowe.

Orszelina szara - pielęgnacja

Roślina nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto ją regularnie podlewać w całym okresie wegetacji oraz pilnować, aby nie zarastała chwastami, ponieważ zaburza to jej naturalny wzrost. Rozmnaża się ją przez wysiew nasion oraz różne typy sadzonek.

Orszelina szara - zastosowanie

Orszelina szara jest polecana do ogrodów przydomowych. Ładnie prezentuje się zarówno posadzona w grupach, jak i jako pojedynczy okaz. Warto sadzić orszelinę siną w miejscach często odwiedzanych przez ludzi nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, ale również ze względu na piękny zapach.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty