Ołownik uszkowaty - Plumbago auriculata

2020-07-16 15:45

Ołownik uszkowaty to krzew należący do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce. Roślina ma wzniesiony, mocno rozgałęziony, lekko pokładający się pokrój.

Ołownik uszkowaty ze względu na giętkie pędy można prowadzić ją jako pnącze. Dorasta do 2 m wysokości. Liście są drobne, matowozielone, łopatkowate. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwitnie od czerwca do października. Kwiaty są białe, niebieskie lub fioletowe, zebrane w baldachowate kwiatostany. Roślinę powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Roślina w polskim klimacie nie jest mrozoodporna. Zaleca się ją uprawiać w dużej donicy, wtedy przed nadejściem przymrozków można łatwo przenieść okaz do pomieszczenia. Lubi żyzne, ale przepuszczalne podłoża. Wymaga regularnego podlewania. Ponadto warto go co kilka tygodni dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi. Zabieg wykonuje się do połowy sierpnia.  Przekwitnięte kwiatostany powinno się usuwać, aby nie osłabiały rośliny. Krzew jest dość odporny na choroby. Problemem może być przędziorek i mszyce.Ołownik uszkowaty z powodzeniem można wykorzystywać do tworzenia zielonych, kwitnących ścian (np. osłaniających balkon). Warto komponować go z innymi roślinami – tworząc krzewiaste zestawienia. Nadaje się do ogrodów różnych typów.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój rozgałęziony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021