Oliwnik wielokwiatowy - Elaeagnus multiflora

2020-07-16 15:45 Martyna Cieślińska
Oliwnik wielokwiatowy
Autor: www.gettyimages.com

Oliwnik wielokwiatowy swoje korzenie ma w Japonii. W Polsce jest mało znany i raczej niedoceniany w kręgach sadowniczych. Należy do rodziny oliwnikowatych (Elaeagnaceae). Inna nazwa rośliny to Jagoda Gumi.

Oliwnik wielokwiatowy - opis

Oliwnik wielokwiatowy jest szybko rosnącym krzewem liściastym lub niedużym drzewem. Ma rozłożystą, luźną, bardzo efektowną koronę. Przeważnie osiąga od 1,5 do 2 m wysokości. Żółtobrązowe pędy nie mają cierni. Eliptycznego kształtu liście osadzone są na krótkim ciemnozielonym ogonku. Liście są matowe, a na spodniej stronie blaszki - srebrzyste.
Okres kwitnienia oliwnika wielokwiatowego rozpoczyna się w kwietniu i trwa do maja. W tym czasie roślina jest dosłownie "obsypana" kwiatami (stad nazwa gatunku), które są drobne, jasnożółte lub białe, mają długą rurkę, przyjemnie pachną i są silnie miododajne. Późnym latem i jesienią w miejsce kwiatów powstają owoce: owalne, lekko wydłużone, w kolorze czerwonobrązowym z lekkim kropkami. Są jadalne, mają słodko-kwaśny smak. Wykorzystuje się je do przetworów, nalewek. Są także pokarmem dla ptaków.

>> Przeczytaj też: Oliwnik wąskolistny - wymagania, pielęgnacja, uprawa, zastosowanie oliwnika w ogrodzie

Oliwnik wielokwiatowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Oliwnik wielokwiatowy lubi miejsca słoneczne lub półcieniste oraz ciepłe. Podłoże powinno być lekkie, piaszczyste, umiarkowanie żyzne, o odczynie kwaśnym. Krzew poradzi sobie na podłożach ruderalnych. Dobrze znosi suszę oraz zanieczyszczenia podłoża i powietrza.

Oliwnik wielokwiatowy nie wymaga nawożenia mineralnego, wystarczy raz na jakiś czas podsypać go kompostem lub obornikiem. Młode okazy lepiej okrywać na zimę, ponieważ podczas bezśnieżnych zim mogą przemarzać, starsze okazy są mrozoodporne.
Roślina dobrze znosi cięcie, nadaje się na żywopłoty. Rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion.

>>Poznaj też: Oliwnik baldaszkowy - miododajny krzew o jadalnych owocach

Oliwnik wielokwiatowy - zastosowanie

Oliwnik wielokwiatowy idealnie sprawdzi się zarówno w nasadzeniach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej. Mimo małej popularność w naszym kraju, warto się pochylić nad tym gatunkiem oliwnika ze względu na jadalne owoce, które można wykorzystać do przetworów, nalewek, a nawet spożywać na surowo. Owoce mają właściwości przeciwnowotworowe, są bogate w witaminy: A, C, E.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój luźny