Ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea

2021-04-19 16:00

Ognik szkarłatny jest krzewem liściastym, dorastającym do 2–3 m wysokości.  Ma owalne pół zimozielonych liście, które brunatnieją i opadają dopiero po silnych mrozach. Przy łagodnych zimach mogą się utrzymywać na krzewie niemal do końca zimy.

Ognik szkarłatny kwiaty i owoce

Ognik szkarłatny kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są drobne, białe, chętnie odwiedzane przez pszczoły. Najbardziej cenioną ozdobą krzewu są jaskrawe, kuliste, żółte, pomarańczowe lub jaskrawoczerwone owoce, skupione w baldachogronach. Owoce pozostają na krzewie na zimę i są chętnie zjadane przez ptaki.

Ognik  szkarłatny - uprawa

Ognik szkarłatny wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. Im więcej słońca, tym więcej kolorowych owoców na krzewie. Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, z dużą zawartością wapnia. Dobrze znosi suszę i dlatego jest polecany do sadzenia w miastach. Należy pamiętać o mocnym podlaniu przez zimą, tak aby roślina zgromadziła zapas wody dla późno opadających liści. Ognik źle znosi przesadzanie, szczególnie starsze osobniki. Dość łatwo może przemarzać. Pędy uszkodzone przez silne mrozy należy usunąć.

>>Przeczytaj też: Ognik szkarłatny - czy krzewy ognika trzeba przycinać? Co daje cięcie ognika

Ogniki są wrażliwe na choroby grzybowe, szczególnie na parcha jabłoni czy zarazę ogniowa. W latach mokrych nie należy zapomnieć o profilaktycznym oprysku roślin środkami grzybobójczymi.

Ognik szkarłatny zastosowanie

Ognik szkarłatny jest dekoracyjny prawie cały rok. Wymaga podpór w postaci ścian, murów, ogrodzeń. Może być sadzony pojedynczo lub w grupach jedno- bądź kilku odmianowych o kilku kolorach owoców. Nadaje się na żywopłoty. Roślina dobrze znosi przycinanie, co pozwala nadawać krzewom różne kształty. Stanowi ciekawe tło dla bylin przed nim posadzonych.

Ognik szkarłatny odmiany

Ciekawe odmiany:

  • ‘Golden Charmer’ – ma duże, żółte owoce, rośnie dość wolno;
  • ‘Orange Charmer’ – bujnie rosnący krzew o dużych ciemnozielonych liściach i pomarańczowych owocach;
  • ‘Orange Glow’ – szybko i bujnie rośnie, ma pomarańczowe owoce;
  • ‘Red Column’ – odmiana o jasnoczerwonych liściach i czerwonych owocach, ma kolumnowy pokrój;
  • ‘Soleil d’Or’ – ma złocistożółte owoce, duże, zebrane w gęste baldachy, odmiana wrażliwa na mrozy;
  • ‘Navajo’ – odmiana o dużych pomarańczowych owocach i podłużnych, matowych liściach.

Poznaj też: Ognik szkarłatny 'Kuntayi'

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój nieregularny
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021