Oczar omszony - Hamamelis mollis

2020-07-16 15:46

Oczar omszony pochodzi ze wschodniej części Azji. To jeden z nielicznych gatunków oczarów, którego można spotkać w Polsce. Wspomniany gatunek w naszym kraju nie jest popularny, jednak warto go wprowadzać do ogrodów, gdyż jest niezwykle ozdobny. Należy do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae).

Oczar omszony
Autor: www.thinkstockphotos.com Oczar omszony

Spis treści

  1. Oczar omszony - opis
  2. Oczar omszony - warunki uprawy
  3. Oczar omszony - pielęgnacja
  4. Oczar omszony - zastosowanie

Oczar omszony - opis

Oczar omszony to krzew o luźnym, wyprostowanym pokroju. Rośnie dość wolno, w naszym klimacie dorasta do 2-3 m wysokości. Liście są w ciemnozielone, kształtem przypominają liście leszczyny, od spodu są lekko omszone, jesienią przebarwiają się na żółty kolor. Najbardziej charakterystyczną cechą rośliny są kwiaty i sam okres kwitnienia, który rozpoczyna się w styczniu i trwa mniej więcej do marca. Kwiaty mogą pojawiać się nawet pod śniegiem, są żółte, o wstęgowatych i wąskich płatkach, zebrane po kilka na trzonku, pojawiają się na pędach dwuletnich lub starszych. Mają bardzo delikatny i subtelny zapach. Wspomniany gatunek wytwarza największe kwiaty ze wszystkich oczarowatych. Owocem oczaru omszonego są dwuklapowe torebki, które pękają i wyrzucają z siebie brązowe niewielkie nasiona. Ciekawa odmiana to ‘Pallida’ o płatkach kwiatów żółtych, u nasady brązowo-czerwonych.

Oczar omszony - warunki uprawy

Oczar omszony nie jest trudny w uprawie. Krzew preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste, ale osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, przewiewna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym. Oczar poradzi sobie na większości gleb w naszym kraju. Roślina jest wystarczająco mrozoodporna, by z powodzeniem uprawiać ją w naszym klimacie.

Oczar omszony - pielęgnacja

Krzew nie przepada za regularnym cięciem. Warto usuwać tylko pędy, chore, stare lub uszkodzone. Mimo tego, że roślina jest odporna na mrozy, młode okazy warto okrywać na zimę. Oczar można rozmnażać przez wysiew nasion, jednak jest to metoda dość trudna. Łatwiej rozmnaża się go wegetatywnie przez odkłady wybrane z 2-3-letnich gałązek.

Oczar omszony - zastosowanie

Oczar omszony polecany jest raczej do dużych ogrodów lub parków. Mimo tego, że dość wolno rośnie, to nie lubi przycinania (co jest konieczne w mniejszych ogrodach). Z racji swoich dużych ozdobnych walorów, dobrze prezentuje się jako pojedynczy krzew na tle trawnika, wyeksponowany w dobrze widocznych miejscach. To doskonała ozdoba ogrodu na koniec zimy.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Termin kwitnienia I - III
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE