Obiela wielkokwiatowa - Exochorda racemosa

2020-07-16 15:46 Agata Krzepińska
Obiela wielkokwiatowa
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Obiela wielkokwiatowa to roślina o wiotkich, giętkich pędach, często przewieszających się. Ozdoba obieli wielkokwitowej są śnieżnobiałe kwiaty średnicy 4-5 cm.

Obiela wielkokwiatowa charakteryzuje się szerokim, rozłożystym pokrojem, dorasta do 3 m wysokości (jeśli zależy nam na mniejszych rozmiarach tego krzewu, niezbędne jest jego przycinanie).
Obiela wielkokwiatowa preferuje miejsca jasne i słoneczne. Jest krzewem zrzucającym liście na zimę, ale nie wymaga okrywania, bowiem jest całkowicie mrozoodporna.
Obiela wielkokwiatowa jest odporna na szkodniki i choroby. Kwitnie od połowy maja do połowy czerwca. Bardzo dekoracyjnie wygląda jesienią, gdy jej liście przebarwiają się na żółto. Także zima zdobi ogród - w tym okresie jej ozdobą są brązowopurpurowe pędy.
Obiela wielkokwiatowa jest tolerancyjna względem gleby i stanowiska słonecznego, nie należy jednak sadzić jej w bezpośrednim, ostrym słońcu.
Odmianą obieli wielkokwiatowej jest 'Pearl Bush Niagara' - bardzo obficie kwitnąca, dorastająca zaledwie do 1 m wysokości, o zwartym, kopulastym pokroju i efektownych owocach, które przyjmują postać zdrewniałych torebek.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty