Obiela wielkokwiatowa - Exochorda racemosa

2020-07-16 15:46

Obiela wielkokwiatowa to roślina o wiotkich, giętkich pędach, często przewieszających się. Ozdoba obieli wielkokwitowej są śnieżnobiałe kwiaty średnicy 4-5 cm.

Obiela wielkokwiatowa
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Obiela wielkokwiatowa

Obiela wielkokwiatowa charakteryzuje się szerokim, rozłożystym pokrojem, dorasta do 3 m wysokości (jeśli zależy nam na mniejszych rozmiarach tego krzewu, niezbędne jest jego przycinanie). Obiela wielkokwiatowa preferuje miejsca jasne i słoneczne. Jest krzewem zrzucającym liście na zimę, ale nie wymaga okrywania, bowiem jest całkowicie mrozoodporna.

Obiela wielkokwiatowa jest odporna na szkodniki i choroby. Kwitnie od połowy maja do połowy czerwca. Bardzo dekoracyjnie wygląda jesienią, gdy jej liście przebarwiają się na żółto. Także zima zdobi ogród - w tym okresie jej ozdobą są brązowopurpurowe pędy.

Obiela wielkokwiatowa jest tolerancyjna względem gleby i stanowiska słonecznego, nie należy jednak sadzić jej w bezpośrednim, ostrym słońcu. Odmianą obieli wielkokwiatowej jest 'Pearl Bush Niagara' - bardzo obficie kwitnąca, dorastająca zaledwie do 1 m wysokości, o zwartym, kopulastym pokroju i efektownych owocach, które przyjmują postać zdrewniałych torebek.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE