Moszenki południowe - Colutea arborescens

2021-11-23 15:50
Moszenki południowe
Autor: GettyImages Moszenki południowe

Moszenki południowe to roślina pochodząca ze środkowej, południowej i wschodniej części Europy, a także z Afryki Północnej. W Polsce występuje wyłącznie jako uprawna roślina ozdobna. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Jej inna nazwa to kolutea południowa.

Moszenki południowe - opis

Moszenki południowe to wyprostowany krzew dorastający od 1 do 2 m wysokości (większe okazy częściej można spotkać na obszarach, gdzie moszenki południowe występują w naturze - tam osiągają nawet do 5 m wysokości). Pędy są sztywne i dość wytrzymałe. Liście złożone są z eliptycznych listków, które na spodniej stronie blaszki liściowej mogą być pokryte niewielkimi włoskami. Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Groniaste kwiatostany złożone są z motylkowych kwiatów, najczęściej w kolorze żółtym lub pomarańczowo-żółtym, z niewielką brązową plamką na żagielku. Roślina jest silnie miododajna. Późnym latem i jesienią na roślinie pojawiają się owoce – dość duże, błoniaste strąki, które początkowo są czerwone, a z czasem stają się brązowe. Wewnątrz nich znajdują się nasiona. Ozdobą rośliny są zarówno kwiaty, jak i owoce, które utrzymują się na roślinie nawet całą zimę.

Moszenki południowe - warunki uprawy

Moszenki południowe do prawidłowego wzrostu wymagają dużej ilości światła słonecznego. Dlatego miejsce powinno być słoneczne i ciepłe. Podłoże może być średnio zasobne, ale ciepłe i przepuszczalne. Roślina ma zdolność do współżycia z bakteriami glebowymi (w dużej mierze wpływa to na jakość i szybkość wzrostu całej rośliny). Moszenki południowej są odporne na krótkotrwałe niedobory wody oraz na mróz. Rzadko chorują i raczej nie są atakowane są przez szkodniki.

Moszenki południowe - pielęgnacja

W pielęgnacji rośliny najważniejsze jest regularne i umiarkowane podlewanie oraz odchwaszczanie. Uprawa w chłodnych częściach Polski wymaga okrywania na zimę młodych okazów. Jeśli roślina lekko przemarznie zimą, to na wiosnę i tak wypuści nowe pędy. Polecane jest regularne skracanie wiosną długich pędów o połowę. Dzięki temu nadamy roślinie określony kształt i pobudzimy ją do wzrostu. Moszenki nie wymagają nawożenia. Rozmnażają się łatwo, przez wysiew nasion.

Moszenki południowe - zastosowanie

Roślina idealnie sprawdzi się w parkach i ogrodach przydomowych. Może być wykorzystywana do zadarniania słonecznych skarp, ponieważ jej system korzeniowy jest dość mocno rozbudowany. Idealnie sprawdza się jako soliter w towarzystwie ozdobnych traw. Liście moszenki są wykorzystywane w medycynie - mają działanie przeczyszczające.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Jak sadzić drzewa i krzewy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień