Moszenki południowe - Colutea arborescens

2020-07-16 15:46 Martyna Cieślińska
Moszenki południowe
Autor: www.gettyimages.com Moszenki południowe

Moszenki południowe to roślina pochodząca ze środkowej, południowej i wschodniej części Europy, a także z Afryki Północnej. W Polsce występuje wyłącznie jako uprawna roślina ozdobna. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Jej inna nazwa to kolutea południowa.

Moszenki południowe - opis

Moszenki południowe to wyprostowany krzew dorastający od 1 do 2 m wysokości (większe okazy częściej można spotkać na obszarach, gdzie moszenki południowe występują w naturze - tam osiągają nawet do 5 m wysokości). Pędy są sztywne i dość wytrzymałe. Liście złożone są z eliptycznych listków, które na spodniej stronie blaszki liściowej mogą być pokryte niewielkimi włoskami. Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Groniaste kwiatostany złożone są z motylkowych kwiatów, najczęściej w kolorze żółtym lub pomarańczowo-żółtym, z niewielką brązową plamką na żagielku. Roślina jest silnie miododajna. Późnym latem i jesienią na roślinie pojawiają się owoce – dość duże, błoniaste strąki, które początkowo są czerwone, a z czasem stają się brązowe. Wewnątrz nich znajdują się nasiona. Ozdobą rośliny są zarówno kwiaty, jak i owoce, które utrzymują się na roślinie nawet całą zimę.

Moszenki południowe - warunki uprawy

Moszenki południowe do prawidłowego wzrostu wymagają dużej ilości światła słonecznego. Dlatego miejsce powinno być słoneczne i ciepłe. Podłoże może być średnio zasobne, ale ciepłe i przepuszczalne. Roślina ma zdolność do współżycia z bakteriami glebowymi (w dużej mierze wpływa to na jakość i szybkość wzrostu całej rośliny). Moszenki południowej są odporne na krótkotrwałe niedobory wody oraz na mróz. Rzadko chorują i raczej nie są atakowane są przez szkodniki.

Moszenki południowe - pielęgnacja

W pielęgnacji rośliny najważniejsze jest regularne i umiarkowane podlewanie oraz odchwaszczanie. Uprawa w chłodnych częściach Polski wymaga okrywania na zimę młodych okazów. Jeśli roślina lekko przemarznie zimą, to na wiosnę i tak wypuści nowe pędy. Polecane jest regularne skracanie wiosną długich pędów o połowę. Dzięki temu nadamy roślinie określony kształt i pobudzimy ją do wzrostu. Moszenki nie wymagają nawożenia. Rozmnażają się łatwo, przez wysiew nasion.

Moszenki południowe - zastosowanie

Roślina idealnie sprawdzi się w parkach i ogrodach przydomowych. Może być wykorzystywana do zadarniania słonecznych skarp, ponieważ jej system korzeniowy jest dość mocno rozbudowany. Idealnie sprawdza się jako soliter w towarzystwie ozdobnych traw. Liście moszenki są wykorzystywane w medycynie - mają działanie przeczyszczające.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021