Migdałowiec karłowaty - Amygdalus nana = Prunus tenella

2020-07-16 15:47 Redakcja serwisu
Migdałowiec karłowaty
Autor: www.thinkstockphotos.com

Migdałowiec karłowaty (zwany też migdałowcem karłowym) to niski krzew należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z obszarów Europy Środkowej i południowo-wschodniej oraz z Azji Środkowej.

>>Poznaj też migdałowca (migdałka) trójklapowego

Migdałowiec karłowaty – opis

Migdałowiec karłowaty ma płasko-kulisty pokrój. Szybko się rozrasta, tworząc liczne odrosty korzeniowe (jest rośliną ekspansywną). Pędy są cienkie, wyprostowane, słabo rozgałęzione, dorastają do około 1,5 m wysokości. Liście są wąskie, długie, zielone. Jesienią przebarwiają się.
Migdałowiec karłowaty kwitnie obficie (przed pojawieniem się liści) na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty są jaskrawo różowe, pachnące, osadzone na krótkich szypułkach, mają do 3 cm średnicy. Owocami migdałowca są nieduże orzeszki.

Migdałowiec karłowaty – warunki uprawy i pielęgnacja

Roślina ma nieduże wymagania, jest odporna na suszę i mrozy. Najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym (ewentualnie półcienistym). Urośnie w każdej glebie, choć najlepsza jest żyzna i przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna.
Nie wymaga cięcia – wystarczy jedynie usuwać pędy obumarłe i połamane. Rozmnaża się go generatywnie przez nasiona wysiewane w kwietniu do inspektu lub wprost do gruntu (nasiona wcześniej powinny być poddane stratyfikacji).

Migdałowiec karłowaty – zastosowanie

Migdałowiec karłowaty nadaje się do obsadzania skarp i na skalniaki. Można go sadzić pojedynczo albo w grupach. Należy pamiętać, że łatwo się rozrasta (dzięki odrostom korzeniowym), dlatego trzeba dla niego przeznaczyć w ogrodzie sporo miejsca.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój płasko-kulisty