Mahonia pospolita - Mahonia aquifolium

2022-05-18 12:54

Mahonia pospolita należy do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej.

Spis treści

  1. Mahonia pospolita - krzew
  2. Mahonia pospolita – uprawa
  3. Mahonia pospolita – zastosowanie
  4. Mahonia pospolita – odmiany

Mahonia pospolita - krzew

Mahonia pospolita jest zimozielonym krzewem z wieloma wyprostowanymi pędami. Dorasta do około 1 m wysokości przy podobnej szerokości. Liście ma ciemnozielone i  błyszczące, grube, złożone z 3-5 ostro ząbkowanych listków. Złotożółte kwiaty, skupione w wyprostowanych gronach na szczytach zeszłorocznych pędów, rozwijają się w kwietniu i maju. Czarnoniebieskie, kuliste owoce mahonii są jadalne, ale bardzo kwaśne. Można używać ich np. do wyrobu wina. Mahonia jest rośliną miododajną.

Mahonia pospolita – uprawa

Mahonia wymaga gleb świeżych i umiarkowanie wilgotnych, kwaśnych do obojętnych. Najlepiej rośnie w cieniu i półcieniu. Jak wszystkie zimozielone gatunki jest wrażliwa na suszę i zimne wiatry, zwłaszcza gdy silnie operuje zimowe i wczesnowiosenne słońce. Wtedy to mogą zasychać wierzchołki pędów i liście. To problem dość powszechny, bo mahonia zimą nie przerywa całkowicie transpiracji. Szczególnie cierpi w miejscach nasłonecznionych. Dlatego, aby mogła dobrze przygotować się do zimowania, zaleca się obfite podlewanie mahonii jesienią. Warto też ściółkować podłoże wokół krzewu.Dla mahonii należy starannie wybrać miejsce, ponieważ roślina nie lubi przesadzania.

Mahonia pospolita – zastosowanie

Mahonię warto sadzić w miejscach zacienionych: od strony północnej i pod koronami drzew. Nadaje się na nieformowane żywopłoty. Jej efektowne liście sprawiają, że bywa używana do bukietów i dekoracji cmentarnych.

Mahonia pospolita – odmiany

Interesujące odmiany dostępne na rynku to:

  • mahonia pospolita ‘Apollo’ - dobrze rośnie również w słońcu, dorasta do około 1 m wysokości, ma drobne pachnące kwiaty są zebrane w duże kwiatostany, liście zimą przebarwiają się na fioletowopurpurowo,
  • mahonia pospolita ‘ Smaragd’ - osiąga około 70 cm wysokości, najlepiej czuje się na stanowiskach cienistych, choć może też rosnąć w półcieniu, a nawet w słońcu (pod warunkiem, że podłoże jest dostatecznie wilgotne); liście są ciemnozielone, wiosną miedzianobrązowe, kwiaty zebrane w duże żółte, pachnące kwiatostany,
  • mahonia pospolita ‘Versicolor’ - podobna pokrojem i wymaganiami do gatunku, ale na liściach ma kremowożółte plamy.
Sonda
Ile masz w domu roślin?
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 1 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Hortensje w ogrodzie