Mahonia japońska - Mahonia japonica

2022-06-27 11:24

Mahonia japońska swoje korzenie ma w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest chętnie uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny berberysowatych (Berberidaceae)

Mahonia japońska
Autor: www.gettyimages.com Mahonia japońska

Spis treści

  1. Mahonia japońska - opis
  2. Mahonia japońska - warunki uprawy
  3. Mahonia japońska - pielęgnacja
  4. Mahonia japońska - zastosowanie

Mahonia japońska - opis

Mahonia japońska to zimozielony krzew liściasty. Ma nieregularny, krzaczasty pokrój. Osiąga od 2 do maksymalnie 3 m wysokości. Pędy są dość sztywne, na nich osadzone są skórzaste, ciemnozielone, duże, pierzaste liście, które ustawione są przeważnie po 10 par. Blaszka liściowa jest kolczasto-ząbkowana na brzegach. Jesienią liście przebarwiają się na piękny brunatnoczerwony kolor i utrzymują się na roślinie nawet do kolejnego sezonu. Okres kwitnienia mahonii japońskiej trwa od marca do maja. Kwiaty są drobne, w kolorze żółtocytrynowym, zebrane w wiechy. Latem na roślinie pojawiają się owoce  - owalne, czarnofioletowe jagody.

Mahonia japońska - warunki uprawy

Mahonia japońska najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne, o dużej zawartości próchnicy, dość wilgotne. Młode okazy bywają wrażliwe na mróz, dlatego lepiej je okrywać na zimę. Roślina jest niestety podatna na mączniaka.

Mahonia japońska - pielęgnacja

Mahonia japońska nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas warto jest przyciąć krzew, aby go delikatnie odmłodzić. Starajmy się przez cały okres wegetacyjny regularnie podlewać rabatę z rośliną. Rozmnaża się przez wysiew nasion lub wegetatywnie przez sadzonki półzdrewniałe.

Mahonia japońska - zastosowanie

Mahonia japońska idealnie pasuje do ogrodów przydomowych. Jego piękne liście są ozdobą przez cały rok. Można z powodzeniem zastosować ją na żywopłoty. Pędy mahonii można wykorzystywać do bukietów - w dobrej kondycji utrzymują się nawet przez kilka tygodni.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój nieregularny
Jak sadzić drzewa i krzewy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE