Mahonia japońska - Mahonia japonica

2022-06-27 11:24

Mahonia japońska swoje korzenie ma w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest chętnie uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny berberysowatych (Berberidaceae)

Mahonia japońska
Autor: www.gettyimages.com Mahonia japońska

Spis treści

  1. Mahonia japońska - opis
  2. Mahonia japońska - warunki uprawy
  3. Mahonia japońska - pielęgnacja
  4. Mahonia japońska - zastosowanie

Mahonia japońska - opis

Mahonia japońska to zimozielony krzew liściasty. Ma nieregularny, krzaczasty pokrój. Osiąga od 2 do maksymalnie 3 m wysokości. Pędy są dość sztywne, na nich osadzone są skórzaste, ciemnozielone, duże, pierzaste liście, które ustawione są przeważnie po 10 par. Blaszka liściowa jest kolczasto-ząbkowana na brzegach. Jesienią liście przebarwiają się na piękny brunatnoczerwony kolor i utrzymują się na roślinie nawet do kolejnego sezonu. Okres kwitnienia mahonii japońskiej trwa od marca do maja. Kwiaty są drobne, w kolorze żółtocytrynowym, zebrane w wiechy. Latem na roślinie pojawiają się owoce  - owalne, czarnofioletowe jagody.

Mahonia japońska - warunki uprawy

Mahonia japońska najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne, o dużej zawartości próchnicy, dość wilgotne. Młode okazy bywają wrażliwe na mróz, dlatego lepiej je okrywać na zimę. Roślina jest niestety podatna na mączniaka.

Mahonia japońska - pielęgnacja

Mahonia japońska nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas warto jest przyciąć krzew, aby go delikatnie odmłodzić. Starajmy się przez cały okres wegetacyjny regularnie podlewać rabatę z rośliną. Rozmnaża się przez wysiew nasion lub wegetatywnie przez sadzonki półzdrewniałe.

Mahonia japońska - zastosowanie

Mahonia japońska idealnie pasuje do ogrodów przydomowych. Jego piękne liście są ozdobą przez cały rok. Można z powodzeniem zastosować ją na żywopłoty. Pędy mahonii można wykorzystywać do bukietów - w dobrej kondycji utrzymują się nawet przez kilka tygodni.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój nieregularny
Jak sadzić drzewa i krzewy