Magnolia gwiaździsta - Magnolia stellata

2020-07-16 15:47 Agata Krzepińska
Magnolia gwiaździsta
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta to ozdobny krzew bądź małe drzewo, pochodzi z Japonii. W Polsce nie występuje w środowisku naturalnym - jest uprawiana jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach przydomowych. Magnolia gwiaździsta jest obok magnolii pośredniej jednym z częściej sadzonych gatunków magnolii.

Magnolia gwiaździsta dorasta do 3 m wysokości. Jej ozdobą są kwiaty. Magnolia gwiaździsta kwitnie w marcu i kwietniu.

>>Przeczytaj też: Magnolie w ogrodzie: wymagania i pielęgnacja magnolii

Magnolia gwiaździsta  - wymagania

Magnolia gwiaździsta najlepiej rośnie w miejscu osłoniętym od wiatru, na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Magnolia gwiaździsta wymaga gleby o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-7), żyznej, wilgotnej. Magnolia źle rośnie na glebach wapiennych. Magnolia gwiaździsta wymaga intensywnego podlewania od maja do lipca, gdy jest wzrost jest najbardziej intensywny. Jest to delikatny krzew. Młode rośliny są wrażliwe na mróz, dlatego najlepiej sadzić je w kwietniu, by do zimy zdążyły się dobrze ukorzenić. Starsze magnolie są na mróz odporne, ale mogą przemarzać ich pąki kwiatowe.

>>Przeczytaj też: Przesadzanie magnolii. Jak przesadzić magnolie

Magnolia gwiaździsta -  odmiany

  • Magnolia stellata ‘Royal Star’ - kwitnie później niż gatunek (w kwietniu), białe kwiaty są większe niż u gatunku. Pokrój stożkowy, dorasta do 2,5-3 m wysokości (rośnie wolno). Jest bardziej mrozoodporna niż gatunek
  • Magnolia stellata ‘Rosea’ – kwiaty lekko różowe od spodu o silnie wydłużonych i szeroko rozłożonych płatkach. Kwitnie bardzo wcześnie (nawet pod koniec marca).

>>Przeczytaj też: Magnolie w ogrodzie: gatunki i odmiany magnolii polecane do ogrodu

Poznaj inne magnolie:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3 m
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021