Loropetalum chińskie ‘Rubra’ - Loropetalum chinense ‘Rubra’

2020-07-16 15:47 Martyna Cieślińska

Loropetalum chińskie 'Rubra', jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Chin, rośnie w stanie naturalnym w lasach Chin, Japonii oraz Birmy. W Polsce roślina jest słabo znana, można ją spotkać raczej tylko u pasjonatów ogrodnictwa. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest wrażliwa na wahania temperatur. Należy do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae).

Loropetalum chińskie 'Rubra' - opis

Loropetalum chińskie to krzew liściasty, który nie gubi liści na zimę. Ma wzniesiony i rozłożysty pokrój, dorosłe okazy stają się zaokrąglone. Może osiągać nawet 2 m wysokości, jednak w naszym kraju zazwyczaj dorasta do 1-1,5 m. Ma ozdobne, jajowate, ostro zakończone liście. Jak na roślinę z rodziny oczarowatych przystało, okres kwitnienia rozpoczyna się bardzo wcześnie - kwitnie przeważnie od lutego do kwietnia. Kwiaty pojawiają się na końcach młodych pędów, mają wstążkowa formę, są intensywnie różowe, charakteryzują się delikatnym, słodkim zapachem.

Loropetalum chińskie 'Rubra' - warunki uprawy

Loropetalum chińskie najlepiej czuje się w miejscach słonecznych, wtedy kwitnie najbardziej intensywnie. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i przewiewna o umiarkowanej wilgotności oraz o pH lekko kwaśnym do obojętnego. Krzew jest wrażliwy na niskie temperatury.

Loropetalum chińskie 'Rubra' - pielęgnacja

W naszym kraju zalecana jest uprawa doniczkowa loropetalum. Wynika to przede wszystkim z tego, że dzięki takiej uprawie roślinę możemy schować na okres zimowy do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, unikniemy tym samym uszkodzenia naszego okazu. Jeśli jednak decydujemy się na uprawę gruntową, konieczne jest okrywanie krzewu na zimę agrowłókniną lub stroiszem, aby nie doszło do trwałego uszkodzenia pędów.

Roślina wymaga corocznego przycinania po kwitnieniu. Taki zabieg pozwala na lepsze krzewienie w następnym sezonie. Loropetalum nie wymaga corocznego nawożenia, ale raz na jakiś czas dobrze wzmocnić roślinę wiosną nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub podsypać jesienią obornikiem. Roślina rozmnaża się przez sadzonkowanie, jednak w amatorskich warunkach nie jest to proste.

Loropetalum chińskie 'Rubra' - zastosowanie

Dzięki swoim wysokim walorom ogrodniczym loropetalum chińskie 'Rubra' będzie idealnym uzupełnieniem ogrodów i rabat przydomowych. Warto roślinę sadzić przy oknach i w miejscach wypoczynkowych, aby móc nie tylko napawać się jej urodą, ale także zapachem. Dobrze prezentuje się zarówno w grupie, jak i jako soliter. Dzięki swoim intensywnym kolorom liści i kwiatów, wprowadza do ogrodu mocny, ożywiający akcent.

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Termin kwitnienia II - IV
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony