Lilak Meyera 'Palibin' - Syringa meyeri 'Palibin'

2022-05-31 13:23
Lilak Meyera 'Palibin'
Autor: Gettyimages Lilak Meyera 'Palibin'

Lilak Meyera 'Palibin' pochodzi z Azji, gdzie rośnie na stanowiskach naturalnych w północnej części Chin. Należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Jest chętnie sadzony w ogrodach ze względu na dekoracyjne i pięknie pachnące kwiaty.

Lilak Meyera 'Palibin' - opis

Lilak Meyera 'Palibin' to gęsty i niski krzew o półkulistym pokroju, dorastający do 1,5 m wysokości. Liście ma niewielkie, sercowate, ciemnozielone, pofalowane. Kwitnie bardzo obficie w maju i czerwcu (później może powtarzać kwitnienie, ale już znacznie słabiej). Drobne jasnoliliowe kwiaty zbudowane są – jak u wszystkich lilaków - z wąskiej, rozszerzającej się ku górze rurki, zakończonej rozpostartymi drobnymi łatkami. Zebrane są w stożkowate wiechy kwiatostanów. Słodko pachną.

W sprzedaży możemy spotkać nie tylko formy krzewiaste, ale też szczepione na podkładce z lilaka pospolitego, dzięki czemu rośliny mają postać małego drzewka. Miejsce szczepienia znajduje się zwykle na wysokości od 1 do 1,8 m.

Lilak Meyera 'Palibin' – uprawa

Lilak Meyera 'Palibin' jest mało wymagający, ale najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Sadzony w cieniu słabo kwitnie. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Jest mrozoodporny i dobrze znosi warunki miejskie.

Po kwitnieniu (w drugiej połowie czerwca) warto ściąć wszystkie przekwitłe kwiatostany i skrócić pędy – to sprawi, że krzew się ładnie zagęści, a w kolejnym sezonie obficie zakwitnie. Trzeba jednak pamiętać, że pąki kwiatowe zawiązuje już latem, lepiej więc nie ciąć pędów, niż zrobić to zbyt późno.

Lilak Meyera 'Palibin' – zastosowanie

Krzew jest najbardziej dekoracyjny w okresie kwitnienia, gdy jest obsypany kiśćmi kwiatów. Ale także później jego zwarty pokrój i ciemnozielone liście sprawiają, że atrakcyjnie prezentuje się w ogrodzie. Sprawdza się w niskich żywopłotach (ciętych po kwitnieniu). Na rozległej przestrzeni sadzony jest w dużych grupach, a w małych ogrodach jako soliter lub w niewielkich grupach po kilka sztuk. Efektownie wygląda na wielogatunkowych rabatach. Może być też uprawiany na skalniakach oraz w pojemnikach.

Poznaj ciekawe odmiany bzu lilaka:

Sonda
Ile masz w domu roślin?
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 1 m - 1,2 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwarty
Drzewa do małego ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE