Lilak drobnolistny 'Superba' - Syringa microphylla 'Superba'

2020-07-16 15:48 Agata Krzepińska
Lilak drobnolistny 'Superba'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Lilak drobnolistny 'Superba' to nieduży, rozłożysty krzew o cienkich pędach, dorastający do 1,5 m wysokości i podobnej szerokości. Liście tej odmiany lilaka drobnolistnego są małe, owalnego kształtu.

Superba lilak drobnolistny

Lilak drobnolistny – kwiaty

Lilak drobnolistny 'Superba' kwitnie w maju. Po głównym, majowym kwitnieniu, pojedyncze kwiaty potrafią pojawiać się aż do września. Kwiaty w pąku mają kolor różowoczerowny, a rozwinięte są jaśniejsze – lilioworóżowe. Kwiaty lilaka drobnolistnego 'Superba' wydzielają intensywny, piękny zapach. Kwiaty są zebrane w wiechy.

Lilak drobnolistny Superba – uprawa

Lilak 'Superba' preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe. Gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna o odczynie lekko alkalicznym do lekko kwaśnego. Krzew znosi okresową suszę, ale wtedy nie daje odrostów. Lilaka drobnolistnego 'Superba' sadzi się wiosną lub jesienią.

Choroby bzu lilaka

Choroby lilaka mogą być różne. Bakterioza lilaka powoduje brunatne plamy na liściach i pędach oraz marszczenie się blaszek liściowych. Zaraza lilaka powoduje objawy podobne do bakteriozy, ale liście nie marszczą się, natomiast pąki zasychają. Ze szkodników lilak może być atakowany przez miniarki i czerwce.

Syringa microphylla w ogrodzie

Syringa superba – lilak drobnolistny 'Superba' stosowany jest do nasadzeń w parkach oraz w ogrodach przydomowych (polecany szczególnie do małych ogrodów), a także na skwerach. Jest odporny na niesprzyjające warunki miejskie. Kwiatostany lilaka doskonale nadają się na kwiat cięty, można je stosować w rozmaitych kompozycjach kwiatowych.
Lilaka 'Superba' rozmnaża się przez sadzonki i odrosty korzeniowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Barwa kwiatów lilioworóżowa