Leszczynowiec skąpokwiatowy - Corylopsis pauciflora

2020-07-16 15:48 Martyna Cieślińska|Michał Mazik

Leszczynowiec skąpokwiatowy prawdopodobnie pochodzi z Japonii (z wyspy Honsiu i Tajwanu) - tam można ją spotkać w stanie dzikim. W Polsce roślina jest mało popularna. Można ją spotkać głównie w kolekcjach dendrologicznych lub ogrodach botanicznych. Leszczynowiec nie jest produkowany przez szkółki roślin. Należy do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae).

Leszczynowiec skąpokwiatowy - opis

Leszczynowiec skąpokwiatowy zaliczany jest do krzewów lub niskich drzew. Ma wzniesiony, dość szeroki pokrój, dorasta do 3 m wysokości (niestety, w naszym klimacie osiąga przeważnie 1,5-2 m). Na brązowych, cienkich, zwisających pędach znajdują się liście - jajowate, zielone, ostro zakończone, podobne do liści leszczyny.
Leszczynowiec skąpokwiatowy zrzuca liście na zimę. Z racji tego, że wcześnie kwitnie, nazywany jest zwiastunem wiosny. Okres kwitnienia przypada na marzec-kwiecień. Czasem nawet przez rozwojem liści. Kwiaty są niewielkie, drobne, dzwonkowate, w kolorze jasnożółtym, zebrane w kłosowate, zwisające kwiatostany. Kwiaty wydzielają intensywny, przyjemny zapach.
Roślina jest silnie miododajna, przyciąga owady.

Leszczynowiec skąpokwiatowy - warunki uprawy

Leszczynowiec skąpokwiatowy najlepiej czuje się w miejscach półcienistych, osłoniętych od wiatrów. Lubi gleby żyzne, próchnicze i przewiewne, o odczynie kwaśnym do obojętnego. Słabo rośnie na podłożu wapiennym. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, roślina jest wrażliwa na mróz. Kwiaty często są niszczone przez wiosenne przymrozki.

Leszczynowiec skąpokwiatowy - pielęgnacja

Roślina nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy warto jest okrywać na zimę. W lecie nie zapominajmy o regularnym podlewaniu. Krzew nie wymaga wzmacniania nawozem. Można go rozmnażać przez wysiew nasion, jednak są one trudne do uzyskania. Częściej roślinę rozmnaża się przez sadzonki zielne lub odkłady.

Leszczynowiec skąpokwiatowy - zastosowanie

Leszczynowiec skąpokwiatowy dobrze odnajduje się w ogródkach przydomowych, przy ścianach domu czy zaciszu innych roślin. Można go sadzić pojedynczo lub w grupach. Warto go eksponować w miejscu, gdzie często chodzą ludzie, aby móc poczuć piękny zapach kwiatów. Nadaje się do małych ogrodów. Jest lekką, delikatną ozdobą wiosennego ogrodu, budzącego się do życia.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów jasnożółta