Leszczyna pospolita - Corylus avellana

2020-07-16 15:48
Leszczyna pospolita
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita jest dużym krzewem liściastym, dorastającym do 5 m wysokości, jej gałęzie tworzą gęstą, wzniesioną koronę. Leszczyna kwitnie od lutego do marca. Owoce (orzechy) dojrzewają od września do października.

Leszczyna – cięcie i uprawa

Leszczyna wymaga gleb żyznych, rędzinowych, zasobnych w węglan wapnia. Kwiaty leszczyny nie są dekoracyjne. Cięcie leszczyny znoszą dobrze, ale nie jest ono wymagane. Leszczyna porażana jest przez choroby i szkodniki: mączniaka, mszyce, słonikowca, orzechowca.

Leszczyna zwyczajna –  polecane odmiany

'Contorta' – wolno rosnący krzew o dekoracyjnych, poskręcanych pędach, dorasta do 3 m. Ciekawa odmiana, niezwykle ozdobna. Pędy poskręcane w „korkociąg” Liście o zróżnicowanych kształtach, pozwijane i poskręcane. Kwitnie na przełomie lutego i marca, owocuje niezbyt obficie.

'Aurea' – odmiana o  jaskrawych, żółtawych liściach. Z wiekiem stają się żółtozielone. Osiąga około 4 metrów wysokości. Roczny przyrost tej odmiany to około 20 cm. Tolerancyjna względem gleb, na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Wymagana dostatecznie wilgotna gleba. Tworzy ciekawy element kolorystyczny w każdym ogrodzie.

Leszczyna 'Red Majestic' – gęsty krzew, o dekoracyjnych, czerwonych, zwijanych liściach. Przyrost roczny podobnie co u Corylus avellana 'Contorta'. Pędy efektownie wyginają się w „korkociąg”, przed rozwojem liści. Odmiana tolerancyjna względem gleby. Wymaga stanowiska słonecznego do półcienistego.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia II - III
Zimozielone Nie
Wysokość do 5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł żółta
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój wzniesiona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022