Leszczyna południowa 'Purpurea' - Corylus maxima ‘Purpurea’

2020-07-16 15:48 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Leszczyna południowa 'Purpurea' to krzew liściasty o wyprostowanym pokroju, wysoki – dorasta do 3–5 m wysokości.

Liście są okrągłe, ciemnopurpurowe przez cały sezon, pokryte drobnymi włoskami. Ciemnopurpurowe zabarwienie mają także pędy i okrywy owoców.
Kwitnie w lutym–marcu, kwiaty – żółte bazie – pojawiają się przed pojawieniem się pierwszych liści. Jadalne owoce (orzechy laskowe) są całkowicie ukryte w rurkowato zrośniętej czerwonej okrywie, występują zwykle po dwa obok siebie.

W niewielkim zasięgu od krzewu roślina wytwarza odrośla korzeniowe, dzięki którym można ją łatwo rozmnażać. Starsze krzewy można odmładzać przycinając je tuż nad ziemią – szybko odrastają z pnia.

Leszczyna południowa 'Purpurea' ma stosunkowo małe wymagania glebowe, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, głębokich i dostatecznie wilgotnych. Stanowisko powinno być półcieniste bądź słoneczne, ale znosi także silne zacienienie. Jest wytrzymała na suszę.

Roślinę można sadzić pojedynczo lub w grupach. Ze względu na to, że jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, polecana jest do nasadzeń w miastach. Posadzona rzędowo tworzy gęste szpalery.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia II - III
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty