Lawenda francuska - Lavandula stoechas

2020-07-16 15:48

Lawenda francuska to krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Rodzaj pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W polskich warunkach dorasta zwykle do 50 cm wysokości.

Lawenda francuska charakteryzuje się wzniesionym, zwartym, trawiastym pokrojem. Jej liście są długie, wąskie, zielonoszare. Różowe lub purpurowe kwiaty wyrastają na szczytach pędów.

Lawendę francuską najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Nawet pomimo zapewnienia dobrych warunków przed nadejściem zimy powinno się ją osłaniać. Lubi podłoża żyzne, przepuszczalne, wapienne, umiarkowanie suche. Nie znosi nadmiaru wilgoci – łatwo dochodzi wtedy do gnicia korzeni. Nasiona lawendy francuskiej wysiewa się od kwietnia do czerwca w rozsadniku. Na miejsce stałe sadzonki można wysadzać od lipca do września. Roślinę podlewa się jedynie w czasie susz (częściej przy uprawie pojemnikowej). W czasie sezonu warto ją kilkakrotnie dokarmić rozcieńczonymi dawkami nawozów. Po kwitnieniu (oraz wiosną) lawendę trzeba przyciąć. To gatunek dość odporny na szkodniki.

Lawendę francuską można uprawiać w gruncie lub skrzyni – jako ozdobę balkonów i tarasów. Wykorzystuje się ją do tworzenia rabat oraz dekoracji obrzeży (np. ścieżek). Szczególnie dobrze wygląda w ogrodach śródziemnomorskich, angielskich i wiejskich. Nadaje się na kwiat cięty. Liście działają odstraszająco na mole. To gatunek wykorzystywany w ziołolecznictwie.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Podlewanie mało
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielonoszara
Jak sadzić lawendę w ogrodzie?