Kufea hyzopolistna - Cuphea hyssopifolia

2021-09-15 15:17
Kufea hyzopolistna
Autor: GettyImages Kufea hyzopolistna

Kufea hyzopolistna to zimozielony półkrzew należący do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej.

Kufeę hyzopolistną ma zwarty, krzewiasty pokrój. Dorasta do 60 cm wysokości. Posiada drobne, błyszczące, lancetowate liście. Sześciopłatkowe kwiaty wyrastają z kątów liści. Mają barwę białą, różową lub purpurową. Kufea kwitnie od czerwca aż do jesieni. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono.

Kufeę hyzopolistną powinno się sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Gatunek nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego w gruncie uprawia się go jedynie w najcieplejszych rejonach Polski. Nawet wtedy wymaga solidnych osłon. Efektywniejsza jest uprawa pojemnikowa – cenny okaz przed nadejściem przymrozków przenosi się do pomieszczenia. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne.

Kufea hyzopolistna uprawiana w donicy wymaga regularnego podlewania. Przesuszona szybko gubi kwiaty. Kilka razy w sezonie zaleca się ją dokarmić – odpowiednie są nawozy potasowo-fosforowe lub wieloskładnikowe. Nie można przesadzać z dawką i częstotliwością nawożenia - krzew jest wrażliwy na zasolenie podłoża. Wiosną warto skrócić pędy o połowę. To pobudzi krzewienie i zapewni bardziej kompaktowy pokrój.

Kufeę hyzopolistną ze względu na wrażliwość na mróz najlepiej traktować jako dekorację balkonów, tarasów i drzwi wejściowych do domu. Krzew z powodzeniem można komponować z bylinami oraz roślinami jednorocznymi. Pasuje do ogrodów różnego typu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 60 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój zwarty
Pokrój krzewiasty
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień