Kufea hyzopolistna - Cuphea hyssopifolia

2020-07-16 15:48 Michał Mazik

Kufea hyzopolistna to zimozielony półkrzew należący do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Roślina ma zwarty, krzewiasty pokrój. Dorasta do 60 cm wysokości. Posiada drobne, błyszczące, lancetowate liście. Sześciopłatkowe kwiaty wyrastają z kątów liści. Mają barwę białą, różową lub purpurową. Kufea kwitnie od czerwca aż do jesieni. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono.

Kufeę hyzopolistną powinno się sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Gatunek nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego w gruncie uprawia się go jedynie w najcieplejszych rejonach Polski. Nawet wtedy wymaga solidnych osłon. Efektywniejsza jest uprawa pojemnikowa – cenny okaz przed nadejściem przymrozków przenosi się do pomieszczenia. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne.
Kufea hyzopolistna uprawiana w donicy wymaga regularnego podlewania. Przesuszona szybko gubi kwiaty. Kilka razy w sezonie zaleca się ją dokarmić – odpowiednie są nawozy potasowo-fosforowe lub wieloskładnikowe. Nie można przesadzać z dawką i częstotliwością nawożenia - krzew jest wrażliwy na zasolenie podłoża. Wiosną warto skrócić pędy o połowę. To pobudzi krzewienie i zapewni bardziej kompaktowy pokrój.

Kufeę hyzopolistną ze względu na wrażliwość na mróz najlepiej traktować jako dekorację balkonów, tarasów i drzwi wejściowych do domu. Krzew z powodzeniem można komponować z bylinami oraz roślinami jednorocznymi. Pasuje do ogrodów różnego typu.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 60 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój zwarty
Pokrój krzewiasty