Kruszyna pospolita 'Fine Line' - Rhamnus frangula 'Fine Line' = Frangula alnus 'Fine Line'

2022-04-13 12:54

Kruszyna pospolita 'Fine Line' to odmiana krzewu liściastego, należącego do rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae). Odmiana 'Fine Line' powstała ze skrzyżowania odmian 'Columnaris' i 'Asplenifolia'.

Spis treści

  1. Kruszyna pospolita 'Fine Line' - opis
  2. Kruszyna pospolita 'Fine Line' - uprawa i pielęgnacja

Kruszyna pospolita 'Fine Line' - opis

Kruszyna pospolita 'Fine Line' charakteryzuje się średnio silnym wzrostem i wąsko kolumnowym pokrojem krzewów (dorasta do około 180 cm, przy szerokości około 50 cm). Jej wyprostowane, silnie wzniesione ku górze pędy są delikatne, a kora na młodych gałązkach owłosiona, brązowobrunatna, na starszych matowa, szarobrunatna i pokryta jasnymi plamkami przetchlinek. Charakterystyczne dla tej odmiany (oprócz pokroju) są również ciemnozielone, opadające na zimę liście, których wąskie, lancetowate, silnie zredukowane blaszki liściowe ograniczają się niemalże do kilku milimetrów szerokości wzdłuż głównego nerwu.

Osiągają 10cm długości i zaledwie 3-5mm szerokości. Dodatkowo mają nieregularne i pofalowane brzegi, co nadaje im niezwykle oryginalny, delikatny wygląd i powoduje, że roślina z daleka może wyglądem przypominać nieco bambus. Jesienią, tuż przed opadnięciem, liście przybierają ciekawą, maślanożółtą barwę.

Kruszyna pospolita 'Fine Line' jest roślina obupłciową i na przełomie maja i czerwca zakwita licznymi, drobniutkimi, gwiazdkowatymi kwiatami, które są niemalże niedostrzegalne, ze względu na swą lokalizację w kątach liści oraz delikatną biało-zielonkawą barwę.

Na przełomie lipca i września, z zapylonych kwiatów wykształcają się fioletowoczarne owoce, pestkowce (początkowo zielone, potem czerwieniejące, ciemniejące z czasem).

Kruszyna pospolita 'Fine Line' - uprawa i pielęgnacja

Kruszyna pospolita 'Fine Line' to roślina bez szczególnych wymagań siedliskowych. Powinna dobrze rosnąć na każdej, przeciętnej, ogrodowej glebie, zarówno nieco podmokłej, jak i suchej o odczynie od kwaśnego do zasadowego. Będzie rosła dobrze zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu, a jej największym atutem jest niezwykle wysoka mrozoodporność. 

Kruszyna pospolita 'Fine Line', ze względu na swój niewielki wzrost i wąski pokrój doskonale sprawdzi się sadzona w donicach na tarasach i balkonach, w niewielkich ogrodach przydomowych, jak również w zieleni miejskiej i publicznej oraz nad brzegami zbiorników wodnych. Doskonale nadaje się na wąskie żywopłoty oraz do grup roślinnych, w zestawieniu z trawami, czy bylinami.

Odmianę wyselekcjonował ją Ronald Williams ze Scenic View Nursery z Green Bay w stanie Wisconsin USA. Odmiana została wprowadzona do handlu po 2004 roku, przez amerykańską szkółkę Spring Meadow Nursery.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kolumnowy
Wysokość do 1,8 m
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE