Kolcolist zachodni - Ulex europaeus

2020-07-16 15:49 Michał Mazik
Kolcolist zachodni
Autor: www.thinkstockphotos.com

Kolcolist zachodni należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). To krzew osiągający wysokość do 150 cm. Ma rozłożysty, wzniesiony pokrój. Na pędach znajdują się drobne jasnozielone liście oraz ciernie. Kwiaty są dość duże (10-20 mm średnicy), słodkawo pachnące, gęsto porastają krzew, tworząc groniaste lub baldachowate kwiatostany. Kolcolist zachodni kwitnie od kwietnia do lipca. Owocem jest strąk. To roślina miododajna.

Kolcolist zachodni jest łatwy w uprawie. Optymalnie rośnie na pełnym słońcu – wtedy wytwarza najwięcej kwiatów. Lubi podłoża piaszczysto-gliniaste, dość przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Toleruje także podłoża gorszej jakości. Kolcolist zachodni jest mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. W czasie długotrwałych susz wymaga podlewania. Wiosną warto dokarmiać go nawozami o zwiększonej dawce fosforu.

W środowisku naturalnym w Polsce kolcolist zachodni to krzew inwazyjny obcego pochodzenia. Nie jest jednak dużym zagrożeniem dla rodzimych gatunków. Dawniej częściej uprawiano go na paszę dla zwierząt i wykorzystywano do obsadzania nieużytków. Obecnie kolcolist zachodni uprawia się w ogrodach. Służy do dekoracji wrzosowisk i skalniaków. Może być wykorzystywany jako roślina okrywowa. Ekstrakty z kwiatów kolcolistu wykorzystuje się w leczeniu naturalnym – przy depresji i stanach lękowych.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1,2 m - 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia IV - VII
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony