Karagana syberyjska - Caragana arborescens

2022-03-22 13:56

Karagana syberyjska, zwana również grochodrzewem syberyjskim lub żółtą akacją, to bardzo ciekawy i mało wymagający krzew ozdobny z rodziny bobowatych.

Spis treści

  1. Karagana syberyjska - opis
  2. Karagana syberyjska - wymagania
  3. Karagana syberyjska - odmiany

Karagana syberyjska - opis

Roślina pochodzi z obszarów leżących na terenie Azji (Syberii i Mandżurii), dlatego jest odporna na niską temperaturę i doskonale nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Największą ozdobą karagany syberyjskiej są żółte kwiaty oraz pierzaste liście, do złudzenia przypominające kwiaty i liście popularnej robinii akacjowej (mylnie nazywanej akacją). Krzew dorasta do 5-6 m wysokości i tworzy luźną koronę, złożoną z licznych, wyprostowanych i sztywnych pędów, gęsto pokrytych zielonymi liśćmi. U podstawy liści znajdują się niewielkie i dość cienkie, ale bardzo ostre kolce, dlatego z rośliną należy obchodzić się ostrożnie.

Karagana syberyjska zakwita wiosną. Małe, miododajne, intensywnie żółte kwiaty, zebrane są po kilka w luźne pęczki. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w strączkowate owocostany, które po dojrzeniu wysychają, skręcają się i pękają, energicznie wyrzucając nasiona. Ponieważ młode strąki nasienne są jadalne i po ugotowaniu mogą być spożywane w postaci jarzynki, karaganę można traktować nie tylko jako ogrodowy krzew ozdobny, ale także roślinę użytkową.

Karagana syberyjska - wymagania

Karagana syberyjska jest rośliną bardzo tolerancyjną i mało wymagającą, dlatego nadaje się do uprawy niemal w każdym ogrodzie. Najlepiej czuje się na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych oraz na stanowiskach słonecznych, ale urośnie także w półcieniu i na suchym, jałowym podłożu (nie toleruje jedynie gleb ciężkich i mokrych). Dobrze znosi również niską temperaturę, przejściową suszę, zanieczyszczone, miejskie powietrze i lekkie zasolenie podłoża. Jest też odporna na choroby i szkodniki. Doskonale nadaje się do przycinania.

Karaganę syberyjską rozmnaża się głównie za pomocą nasion (zachowują zdolność kiełkowania przez około 3 lata), ale młode rośliny można też uzyskać przez ukorzenianie sadzonek zielnych, pobieranych wczesnym latem (w lipcu).

Karagana syberyjska - odmiany

Karagana syberyjska to doskonały krzew żywopłotowy, dobrze znoszący cięcie i formowanie. Jej odmiany ozdobne, np. 'Pendula', 'Walker', 'Lorbergii', mogą być także wykorzystywane w kompozycjach rabatowych lub sadzone jako soliter na tle ściany, trawnika lub ogrodzenia.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 5 m - 6 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzewiasty
Jak sadzić drzewa i krzewy