Kalocefalus Browna - Calocephalus brownii

2020-07-16 15:50 Martyna Cieślińska
Kalocefalus Browna
Autor: www.gettyimages.com

Kalocefalus Browna pochodzi z Australii - tam można spotkać go w naturalnym środowisku. W Polsce roślina jest znana, jednak częściej można spotkać ją w doniczce lub w pojemniku. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Niemiecka nazwa w polskim tłumaczeniu tej rośliny oznacza drut kolczasty.

Kalocefalus Browna - opis

Kalocefalus Browna zaliczana jest do niedużych krzewów. Ma krzaczasty, lekko kulisty pokrój. Najczęściej osiąga od 40 do 70 cm wysokości. Jej gałązki są drobne i sztywne, w kolorze srebrzysto zielonym, wyglądają jak oszronione, ponieważ są pokryte kutnerem. Liście kalocefalusa łuskowate. Okres kwitnienia przypada w sierpniu lub we wrześniu, w zależności od warunków pogodowych. Kwiaty są nieduże, żółte, mało ozdobne.
Najbardziej popularna odmiana to ‘Silver Nugget’.

Kalocefalus Browna - warunki uprawne

Kalocefalus Browna nie jest rośliną łatwą w uprawie. Lubi miejsca ciepłe dalekie od przeciągów. Najlepsza do uprawy tej rośliny jest gleba piaszczysta, lekka, delikatnie kwaśna i umiarkowanie wilgotna.

Kalocefalus bardzo źle znosi mrozy oraz gwałtowne obniżenia temperatury (nawet gdy są one dodatnie). Jeśli uprawiamy go w doniczce na balkonie bądź tarasie, przed zimą bezwzględnie należy przenieść roślinę do pomieszczenia, by mogła bezpiecznie przezimować. W uprawie w gruncie warto dokładnie okryć ją na zimę, nieumiejętne zabezpieczenie może skończyć się śmiercią rośliny. Kalocefalus toleruje okresową suszę.

Kalocefalus Browna - pielęgnacja

Kalocefalus Browna nie wymaga cięcia, nawet uszkodzonych gałązek (same opadają). Nie wymaga także nawożenia, jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki uprawowe, będzie rósł bardzo ładnie. Rozmnaża się przez sadzonki pędowe, pobierane wiosną lub latem.

Kalocefalus Browna - zastosowanie

Kalocefalus Browna idealnie sprawdza się na skalniakach czy wrzosowiskach oraz jako uzupełnienie rabat założonych w miejscach ciepłych i słonecznych. Aby unikać przemarzania dobrze od początku roślinę uprawiać w doniczce i wystawiać ją do ogrodu w sezonie, a na zimę przenosić do zabezpieczonego przed mrozem pomieszczenia.

Kalocefolus uprawiany w pojemnikach może być ozdobą balkonu tarasu albo parapetu okiennego we wnętrzu.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VIII - IX
Zimozielone Tak
Wysokość 40 cm - 70 cm
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój kulisty
Barwa liści/igieł srebrzystoszara