Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ = Jeżyna Giralda ‘Wyego’ - Rubus cockburnianus ‘Wyego’ = Rubus giraldianus ‘Wyego’

2022-04-13 14:37

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ (nazwa handlowa GOLDENVALE) to odmiana krzewu liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae).

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Jeżyna białopędowa ‘Wyego’

Spis treści

  1. Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ - opis
  2. Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ - uprawa i pielęgnacja
  3. Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ - zastosowanie

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ - opis

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ rośnie dość szybko i tworzy gęste, rozłożyste, szeroko rozrastające się krzewy, osiągające nawet 250 cm wysokości, przy podobnej szerokości. Jej pędy są pokryte srebrzystobiałym, woskowym nalotem, pozostają dekoracyjne również w zimie. Początkowo wniesione, z wiekiem, łukowato wyginają się i pokładają na powierzchni gleby. Złocistożółte liście, złożone z 7–9 nieregularnych, grubo piłkowanych listków, jesienią i w miejscach bardziej zacienionych zielenieją. Na zimę liście opadają.

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ zakwita w czerwcu na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty są pięciopłatkowe, drobne, niepozorne, purpuroworóżowe, wyrastają w krótkich wiechach na szczytach pędów. Kwiaty wabią pszczoły. Po zapyleniu roślina zawiązuje czarne, drobne, raczej niejadalne owoce.

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ - uprawa i pielęgnacja

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ najlepiej rośnie na żyznych, lekko wilgotnych, przepuszczalnych i dobrze zdrenowanych glebach. Jest niewybredna w stosunku do odczynu podłoża. Rośnie dobrze niezależnie od nasłonecznienia, ale w cieniu jej liście tracą swą złocistą barwę i stają się zielone, zaś w ostrym słońcu liście mogą ulegać poparzeniom, dlatego najlepiej sprawdzi się w świetle rozproszonym (pod koronami dużych drzew) lub w półcieniu.

Dość odporna na mróz, jednak w chłodniejszych rejonach kraju, w szczególnie mroźne zimy może przemarzać, więc zwłaszcza młode rośliny wymagają okrycia lub kopczykowania. Przemarznięta, dobrze regeneruje pędy z odrostów korzeniowych. Raz na kilka lat, wczesną wiosną należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające (usunięcie pędów starych, chorych, suchych, przemarzniętych).

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ - zastosowanie

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ to doskonały krzew na duże tereny zieleni w miastach oraz do ogrodów przydomowych i parków w stylu naturalistycznym. Znakomita na rabaty, skarpy i skalniaki. Można ją sadzić w grupach jednoodmianowych, a także w połączeniu z innymi gatunkami krzewów czy bylin. Szczególnie dekoracyjnie wygląda w połączeniu z roślinami o zielonych liściach oraz tych, których pędy zimą są przebarwione na kontrastowe kolory (np. derenie). Pięknie rozświetla ciemniejsze, półcieniste zakątki ogrodu.

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ może być rozmnażana przez sadzonki zdrewniałe, pobierane w stanie spoczynku, późną jesienią, po opadnięciu liści. Sadzonki dołujemy w wilgotnym piasku, w chłodnym miejscu (ale o temperatirze powyżej 0 st. Celsjusza), a wiosną wysadzamy do doniczek lub do gruntu. Można ją też rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe, pobierane i ukorzeniane po kwitnieniu oraz przez odrosty korzeniowe oddzielane od rośliny matecznej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa kwiatów różowa
Barwa liści/igieł żółtozielona
Pokrój kopulasty
Pokrój gęsty
Wysokość 1,5 m - 2,5 m
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE