Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ = Jeżyna Giralda ‘Wyego’ - Rubus cockburnianus ‘Wyego’ = Rubus giraldianus ‘Wyego’

2022-04-13 14:37

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ (nazwa handlowa GOLDENVALE) to odmiana krzewu liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae).

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Jeżyna białopędowa ‘Wyego’

Spis treści

  1. Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ - opis
  2. Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ - uprawa i pielęgnacja
  3. Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ - zastosowanie

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ - opis

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ rośnie dość szybko i tworzy gęste, rozłożyste, szeroko rozrastające się krzewy, osiągające nawet 250 cm wysokości, przy podobnej szerokości. Jej pędy są pokryte srebrzystobiałym, woskowym nalotem, pozostają dekoracyjne również w zimie. Początkowo wniesione, z wiekiem, łukowato wyginają się i pokładają na powierzchni gleby. Złocistożółte liście, złożone z 7–9 nieregularnych, grubo piłkowanych listków, jesienią i w miejscach bardziej zacienionych zielenieją. Na zimę liście opadają.

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ zakwita w czerwcu na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty są pięciopłatkowe, drobne, niepozorne, purpuroworóżowe, wyrastają w krótkich wiechach na szczytach pędów. Kwiaty wabią pszczoły. Po zapyleniu roślina zawiązuje czarne, drobne, raczej niejadalne owoce.

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ - uprawa i pielęgnacja

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ najlepiej rośnie na żyznych, lekko wilgotnych, przepuszczalnych i dobrze zdrenowanych glebach. Jest niewybredna w stosunku do odczynu podłoża. Rośnie dobrze niezależnie od nasłonecznienia, ale w cieniu jej liście tracą swą złocistą barwę i stają się zielone, zaś w ostrym słońcu liście mogą ulegać poparzeniom, dlatego najlepiej sprawdzi się w świetle rozproszonym (pod koronami dużych drzew) lub w półcieniu.

Dość odporna na mróz, jednak w chłodniejszych rejonach kraju, w szczególnie mroźne zimy może przemarzać, więc zwłaszcza młode rośliny wymagają okrycia lub kopczykowania. Przemarznięta, dobrze regeneruje pędy z odrostów korzeniowych. Raz na kilka lat, wczesną wiosną należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające (usunięcie pędów starych, chorych, suchych, przemarzniętych).

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ - zastosowanie

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ to doskonały krzew na duże tereny zieleni w miastach oraz do ogrodów przydomowych i parków w stylu naturalistycznym. Znakomita na rabaty, skarpy i skalniaki. Można ją sadzić w grupach jednoodmianowych, a także w połączeniu z innymi gatunkami krzewów czy bylin. Szczególnie dekoracyjnie wygląda w połączeniu z roślinami o zielonych liściach oraz tych, których pędy zimą są przebarwione na kontrastowe kolory (np. derenie). Pięknie rozświetla ciemniejsze, półcieniste zakątki ogrodu.

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ może być rozmnażana przez sadzonki zdrewniałe, pobierane w stanie spoczynku, późną jesienią, po opadnięciu liści. Sadzonki dołujemy w wilgotnym piasku, w chłodnym miejscu (ale o temperatirze powyżej 0 st. Celsjusza), a wiosną wysadzamy do doniczek lub do gruntu. Można ją też rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe, pobierane i ukorzeniane po kwitnieniu oraz przez odrosty korzeniowe oddzielane od rośliny matecznej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa kwiatów różowa
Barwa liści/igieł żółtozielona
Pokrój kopulasty
Pokrój gęsty
Wysokość 1,5 m - 2,5 m