Jaśmin nagokwiatowy - Jasminum nudiforum

2020-07-16 15:51 Redakcja serwisu
Jaśmin nagokwiatowy
Autor: www.thinkstockphotos.com

Jaśmin nagokwiatowy to szybko rosnący krzew liściasty o rozłożystym, luźnym, przewisającym pokroju i długich, cienkich, zwisających pędach. Dorasta 2–3 m wysokości (zazwyczaj osiąga 1,5 m). Jest rzadko sadzony w naszych ogrodach ze względu na słabą odporność na niska temperaturę.

Jaśmin nagokwiatowy – opis

Jaśmin nagokwiatowy kwitnie od lutego do kwietnia (jeszcze przed rozwojem liści). Rurkowate, intensywnie żółte, pachnące kwiaty osadzone są w kątach liści na pędach zeszłorocznych. Ozdobne liście pojawiają się po kwitnieniu, są ciemnozielone, błyszczące, trójlistkowe, opadają na zimę.

Jaśmin nagokwiatowy – uprawa

Jaśmin nagokwiatowy najlepiej rośnie w podłożu żyznym i przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym, o odczynie obojętnym lub zasadowym, na stanowisku słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od zimnych wiatrów. Roślina jest wrażliwa na mrozy, przed zimą trzeba ją dobrze zabezpieczyć.
Po kwitnieniu warto przyciąć pędy do połowy długości, dzięki czemu roślina lepiej się będzie krzewić, a kwitnienie będzie obfitsze.

Jaśmin nagokwiatowy – zastosowanie

Jaśmin nagokwiatowy może rosnąć jako swobodny krzew bądź może być prowadzony przy podporach jako pnącze (pędy trzeba przymocować do podpory). Znakomicie nadaje się do uprawy w pojemnikach. Posadzony na skarpie albo podwyższonej rabacie będzie efektownie przewieszał pędy (szczególnie atrakcyjnie będzie prezentował się w okresie kwitnienia).

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia II - IV
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój przewieszający