Irga wczesna ‘Boer’ - Cotoneaster nanshan ‘Boer’ = Cotoneaster praecox ‘Boer’

2020-07-16 15:51

Irga wczesna ‘Boer’ to wolnorosnący, niski (osiąga 0,2–0,5 m wysokości), szeroko rozgałęziony krzew liściasty, o łukowato wygiętych ku ziemi pędach i płożącym pokroju. Liście są ciemnozielone, drobne, jajowate, mają pofalowany brzeg. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono, na zimę opadają.

Irga wczesna ‘Boer’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Irga wczesna ‘Boer’

Irga wczesna ‘Boer’ kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są dość duże, różowe, zebrane w kwiatostany. Owoce – czerwone, duże (średnicy około 1 cm), kuliste – dojrzewają w sierpniu i są dodatkową ozdobą rośliny.

Irga wczesna ‘Boer’ najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Podczas mroźnych, bezśnieżnych zim może nieco podmarzać. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Roślina jest tolerancyjna w stosunku do rodzaju i kwasowości podłoża.

Irga wczesna ‘Boer’ nie wymaga cięcia, ale dobrze znosi umiarkowane strzyżenie.Irga wczesna ‘Boer’ to roślina o ciekawym pokroju, ozdobna zarówno z liści, jak i z kwiatów oraz owoców. Pięknie przebarwia się jesienią. Sadzona w ogrodach przydomowych i parkach jako roślina okrywowa oraz do obsadzania skarp i murków. Nadaje się także do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wigotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 20 cm - 50 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa kwiatów różowa
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł ciemnozielona