Irga wczesna ‘Boer’ - Cotoneaster nanshan ‘Boer’ = Cotoneaster praecox ‘Boer’

2020-07-16 15:51

Irga wczesna ‘Boer’ to wolnorosnący, niski (osiąga 0,2–0,5 m wysokości), szeroko rozgałęziony krzew liściasty, o łukowato wygiętych ku ziemi pędach i płożącym pokroju. Liście są ciemnozielone, drobne, jajowate, mają pofalowany brzeg. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono, na zimę opadają.

Irga wczesna ‘Boer’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Irga wczesna ‘Boer’

Irga wczesna ‘Boer’ kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są dość duże, różowe, zebrane w kwiatostany. Owoce – czerwone, duże (średnicy około 1 cm), kuliste – dojrzewają w sierpniu i są dodatkową ozdobą rośliny.

Irga wczesna ‘Boer’ najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Podczas mroźnych, bezśnieżnych zim może nieco podmarzać. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Roślina jest tolerancyjna w stosunku do rodzaju i kwasowości podłoża.

Irga wczesna ‘Boer’ nie wymaga cięcia, ale dobrze znosi umiarkowane strzyżenie.Irga wczesna ‘Boer’ to roślina o ciekawym pokroju, ozdobna zarówno z liści, jak i z kwiatów oraz owoców. Pięknie przebarwia się jesienią. Sadzona w ogrodach przydomowych i parkach jako roślina okrywowa oraz do obsadzania skarp i murków. Nadaje się także do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wigotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 20 cm - 50 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa kwiatów różowa
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł ciemnozielona
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE