Hebe, roślina zimozielona. Gdzie sadzić hebe, uprawa i pielęgnacja

2023-09-22 12:41

Hebe ‘Linda’ należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Jest to roślina z grupy odmian Hebe sprzedawanych pod handlową nazwą Addenda®. Przeczytaj, gdzie sadzić hebe, czy roślina hebe zimuje?

Hebe, roślina zimozielona. Gdzie sadzić hebe, uprawa i pielęgnacja
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Hebe krzew – opis
  2. Hebe – kwiat
  3. Hebe 'Linda' - uprawa i pielęgnacja
  4. Roślina hebe – uprawa
  5. Hebe roślina w ogrodzie

Hebe krzew – opis

Hebe na naturalnych siedliskach rośnie na terenach Nowej Zelandii, gdzie tworzy gęste zarośla osiągające nawet powyżej kilku metrów wysokości. Roślina hebe w naturalnych warunkach hebe to zimozielony krzew liściasty, ale w warunkach klimatycznych Polski roślina ta nie zimuje i jest traktowana jako roślina jednoroczna.

Hebe ‘Linda’ rośnie dość intensywnie, osiąga dość zróżnicowaną wysokość (20–80 cm) i średnicę, w zależności od temperatury i długości okresu wegetacyjnego. W polskich warunkach roczne przyrosty mogą osiągać do kilkunastu centymetrów.

Hebe ‘Linda’ tworzy dość gęste, zwarte kępy, złożone z licznych, rozgałęzionych, wzniesionych pędów. Liście są ciemnozielone, dość duże, skórzaste, owalne do lancetowatych, o gładkich brzegach. W sprzyjającym, łagodnym klimacie pozostają zimozielone, u nas przemarzają i często opadają, ścięte przez mrozy.

Hebe – kwiat

Hebe Addenda to roślina jednopienna. Kwiaty zebrane są w kłosowate kwiatostany o długości do kilkunastu centymetrów, wyrastające w kątach liści. Kwiat hebe masowo przyciągają motyle. Hebe zakwita latem – niekiedy już na początku lipca – i przy regularnym usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów może kwitnąć do listopada (do pierwszych przymrozków). Jeśli nie usunie się kwiatów po przekwitnięciu, to już pod koniec lata zawiązują się owoce – torebki z nasionami wewnątrz.

Hebe 'Linda' - uprawa i pielęgnacja

Hebe ‘Linda’ najlepiej rośnie na słonecznych i lekko półcienistych stanowiskach (w cieniu słabiej kwitnie, a pędy mogą żółknąć), w miejscach zacisznych, osłoniętych od silnych wiatrów, na żyznych, przepuszczalnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Rośliny nie lubią zalewania. W sezonie należy je regularnie zasilać nawozami dla kwitnących roślin balkonowych.

Roślina hebe – uprawa

Hebe w polskich warunkach klimatycznych nie jest całkowicie mrozoodporna i pozostawiona na zimę w ogrodzie – zazwyczaj przemarza. Można próbować ją przezimować w jasnych pomieszczeniach o temperaturze 8–10 stopni Celsjusza. Po przeniesieniu do takiego pomieszczenia rośliny najlepiej przyciąć na wysokość około 15 cm i ograniczyć podlewanie niemal do minimum. Na przełomie kwietnia i maja (najlepiej wtedy, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków) rośliny można ponownie wynieść do ogrodu, na taras lub balkon. 

Hebe roślina w ogrodzie

Hebe ‘Linda’ jest polecana jako roślina jednoroczna na balkony tarasy i do ogrodów na rabaty – pięknie wygląda zwłaszcza w formie niezbyt wysokich obwódek. Roślinę można rozmnażać wegetatywnie, przez sadzonki pędowe pobierane latem i ukorzeniane w wilgotnym podłożu. Do ukorzenienia sadzonek najlepsza będzie temperatura około 20 stopni Celsjusza.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 20 cm - 80 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE