Głogownik - Photinia

2020-07-16 15:52 Martyna Cieślińska
Głogownik
Autor: www.gettyimages.com

Głogownik pochodzi z południowo-wschodniej oraz wschodniej Azji. W Polsce uprawiany jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Głogownik - opis

Głogownik to niskie drzewo liściaste lub średniej wielkości krzew o owalnym, krzaczastym pokroju. Najczęściej osiąga od 1,5 m do 4 m wysokości oraz 3 m szerokości. Pędy idealnie pną się ku górze. Liście są ciemnozielone, błyszczące, o jajowatym kształcie. Młode liście mają czerwony lub bordowy kolor, z czasem stają się zielone. Dzięki temu krzew jest dwukolorowy, co zwiększa jego atrakcyjność. Jesienią liście przebarwiają się na purpurowo.
Okres kwitnienia głogownika przypada od maja do czerwca. Kremowe lub białe kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany umieszczone na końcach pędów. W miejscu kwiatów pod koniec lata pojawiają się owoce: małe, owalne pestkowce w kolorze czerwonym.
Najpopularniejszą uprawianą odmianą jest ‘Red Robin’. Inna ciekawa nowa odmiana to ‘Pink Marble’ o ciemnoróżowych młodych przyrostach i liściach z kremowym brzegiem.

Głogownik - warunki uprawy i pielęgnacja

Głogownik najlepiej sadzić w miejscach słonecznych lub delikatnie ocienionych. Im więcej słońca, tym liście lepiej się wybarwiają. Gleba powinna być umiarkowanie żyzna, przewiewna. Jeżeli mamy podłoże gliniaste, konieczny jest drenaż. Roślina jest odporna na mróz, tylko młode okazy lepiej okrywać jest na okres zimowy, aby uniknąć uszkodzeń mrozowych.
Głogownik bardzo dobrze reaguje na zasilanie nawozem mineralnym wieloskładnikowym, najlepiej na wiosnę i później ponownie jesienią, nawóz o zmniejszonej zawartości azotu. Taki zabieg wzmacnia roślinę.
Nie zapominajmy o regularnym odchwaszczaniu i nawadnianiu rabaty z głogownikiem. Wskazane jest również cięcie rośliny, dzięki temu uzyskamy więcej czerwonych przyrostów. Krzew rozmnaża się w sposób wegetatywny przez sadzonki zielne pobierane latem lub sadzonki półzdrewniałe pobierane jesienią. Można go rozmnażać również przez wysiew nasion, ale ten sposób jest zdecydowanie bardziej skomplikowany.

Głogownik - zastosowanie

Głogownik sprawdzi się zarówno jako roślina sadzona w grupach, np. w żywopłocie, jak i jako soliter. Głogownik nadaje się również do uprawy w pojemnikach. Dobrze znosi formowanie, dzięki czemu nadaje się tez do małych ogrodów. Nie traci liści na zimę, dlatego będzie cieszył oko nawet w chłodniejszych miesiącach.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Wysokość 1,5 m - 4 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty