Forsycja zwisła - Forsythia suspensa

2022-06-27 16:42

Forsycja zwisła swoje korzenie ma w Chinach, jednak nie znajdzie się jej tam rosnącej w stanie dzikim, tylko jako okazy uprawne. Roślinę można spotkać również w Polsce. Należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae).

Forsycja zwisła
Autor: www.gettyimages.com Forsycja zwisła

Spis treści

  1. Forsycja zwisła - warunki uprawy
  2. Forsycja zwisła - pielęgnacja
  3. Forsycja zwisła - zastosowanie

Forsycja zwisła ma rozłożysty, przewieszający się pokrój. Osiąga od 2 do 3 m wysokości. Pędy są gość giętkie i zwisają nawet do ziemi, najczęściej mają kolor oliwkowy i są puste w środku. Liście jajowate, z piłkowaną blaszką liściową, osadzone na pędach nakrzyżlegle. Okres kwitnienia forsycji zwisłej przypada od kwietnia do maja. Kwiaty są żółte, lejkowate, wyrastają na długich szypułkach. Podobnie jak u forsycji pośredniej, kwiaty pojawiają się przed liśćmi. Jednak forsycja zwisła nie kwitnie tak obficie, jak inne rośliny tego rodzaju. Owocem jest torebka, wewnątrz której znajdują się nasiona. Ciekawe odmiany:

  • Forsythia suspensa var fortunei – odmiana o młodych pędach wyprostowanych, dopiero z czasem starsze pędy przewieszają się,
  • Forsythia suspensa var sieboldii – odmiana o pędach podkładających się.

Forsycja zwisła - warunki uprawy

Forsycja zwisła lubi miejsca słoneczne lub delikatnie ocienione, ale ciepłe i bez przeciągów. Podłoże powinno być żyzne i dość przewiewne  - w takim zdecydowanie lepiej roślina kwitnie. Generalnie jest odporna na mróz, jednak w niektórych rejonach Polski może przemarzać i wtedy nie będzie kwitła co roku.

Forsycja zwisła - pielęgnacja

Bardzo dobrze na roślinę działa przycinanie co 3-4 lata, natomiast co roku należy usuwać uszkodzone pędy. Forsycja zwisła lubi nawożenie mineralne, jednak najlepiej zakończyć je do sierpnia. Rozmnaża się przez nasiona lub przez sadzonki pędowe, które pobiera się wiosną.

Forsycja zwisła - zastosowanie

Forsycja zwisła jest sadzona w prywatnych ogrodach oraz parkach miejskich. Można ją uprawiać jako soliter, ale równie dobrze prezentuje się w grupie. Forsycja zwisła może być wykorzystywana również w bukieciarstwie.

Poznaj też inne forsycje:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE