Dereń rozłogowy 'Flaviramea' - Cornus sericea 'Flavimea'

2020-07-16 15:54 Paweł Romanowski

Dereń rozłogowy 'Flaviramea' to rozłożysty krzew liściasty, dorastający do 2-3 m wysokości i podobnej szerokości. Roślina przyrasta około 20 cm rocznie, a wiele jej pędów pokłada się na ziemi i ukorzenia. Największą ozdobą tej odmiany derenia rozłogowego są błyszczące, zielonożółte pędy, które najładniej prezentują się w okresie bezlistnym: zimą i wczesną wiosną, ładnie kontrastując z bielą śniegu.

Dereń rozłogowy 'Flaviramea' ma liście eliptyczne, z wierzchu ciemnozielone, od spodu niebieskawe. Kwiaty derenia rozłogowego 'Flavirames' są drobne, kremowe, zebrane w niewielkie baldachy. Dereń rozłogowy 'Flaviramea' kwitnie w maju i czerwcu. Na jesieni krzew jest obsypany białożółtymi, kulistymi owocami, które także są dekoracja rośliny.
Dereń rozłogowy 'Flaviramea' jest bardzo często sadzony w kompozycjach z różnymi odmianami derenia białego (Cornus alba). Jest wytrzymały na mróz i zanieczyszczenie środowiska. Dereń rozłogowy 'Flaviramea' często sadzony jest przy drogach jako umocnienie skarp. Jest też sadzony w zieleni miejskiej i parkach. Polecany jest do ogrodów przydomowych z uwagi na dużą dekoracyjność i małe wymagania.
Dereń rozłogowy 'Flaviramea' dobrze rośnie na każdej glebie ogrodowej, nawet na terenach podmokłych. Polecany jest także na żywopłoty – formowane lub nie. Najlepiej rośnie na miejscach nasłonecznionych, ale równie dobrze radzi sobie w półcieniu.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów kremowa
Barwa liści/igieł zielononiebieska
Pokrój pokładający się