Dereń rozłogowy - Cornus sericea

2020-07-16 15:54

Dereń rozłogowy należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. W Polsce czasem dziczeje, jednak spotyka się go głównie w ogrodach i parkach.

Dereń rozłogowy to krzew liściasty, który osiąga do 2,5 m wysokości. Ma jajowate liście z widocznym unerwieniem. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są drobne, delikatne, białe, zebrane w podbaldachy. Po kwitnieniu wykształca białe owoce – pestkowce. Pędy jesienią zabawiają się na ciemnoczerwono.

Dereń rozłogowy najlepiej uprawiać na stanowisku słonecznym – wtedy wytwarza gęste, dobrze wybarwione pędy. Toleruje różne typy gleb. Dobrze radzi sobie nawet na podłożu podmokłym. Jest w pełni mrozoodporny.

Dereń rozłogowy wytrzymuje także susze i zanieczyszczenia powietrza. Można go sadzić jesienią lub wiosną. W okresie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody zaleca się okazy zaleca się podlewać. Dokarmianie nie jest konieczne. Gatunek jest dość odporny na choroby i szkodniki. Dobrze znosi cięcie. Łatwo można go rozmnożyć – przez odkłady lub ukorzenianie zdrewniałych sadzonek.

Dereń rozłogowy z wyglądu przypomina derenia białego, jednak rozrasta się i rozmnaża znacznie szybciej. W Polsce traktuje się go jako roślinę inwazyjną i odradza sadzenie w pobliżu lasów oraz szkółek. W ogrodzie natomiast dereń rozłogowy z powodzeniem można wykorzystać do tworzenia luźnych żywopłotów. Na rynku można nabyć odmiany o intensywnie żółtych pędach. To ozdoba ogrodu w okresie późnojesiennym i zimowym.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z pędów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 2,5 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE