Brzoza karłowata - Betula nana

2022-04-13 15:07

Brzoza karłowata to karłowy krzew liściasty, należący do rodziny brzozowatych (Betulaceae). W naturalnym środowisku występuje w arktycznych obszarach Europy, Azji, Ameryki Pn. oraz na Grenlandii.

Brzoza karłowata w Polsce

W Polsce, na naturalnych stanowiskach brzoza karłowata jest ginącym reliktem glacjalnym i (wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz umieszczony na Czerwonej Liście Roślin i Grzybów Polski) podlega ochronie jako roślina zagrożona, narażona na wyginięcie. Na terenie naszego kraju występuje jedynie w 3 rezerwatach przyrody, na stanowiskach reliktowych, na torfowiskach wysokich i ich obrzeżach.

Brzoza karłowata - opis

Brzoza karłowata jest wolno rosnącym krzewem, dorastającym rzadko do 100cm wysokości i 120 cm szerokości. Brzoza karłowata to roślina o zwartej formie, złożonej z  gęsto ułożonych, drobnych, cienkich, pokładających się lub wyprostowanych, ciemnych, niemal czarnych pędów. Młode przyrosty cienkie, omszone, z czasem łysiejące, pędy skrócone, bardzo drobniutkie. Pąki okrągławe, bardzo drobne.Liście ułożone na pędach skrętolegle. Nagie, niekiedy nieco szorstkie, połyskujące, pojedyncze, na silnie skróconych ogonkach liściowych, bardzo małe, o długości 0,5-1,5cm, jajowate lub niemalże okrągłe, o szerokiej, klinowatej nasadzie, nierównomiernie ząbkowane, o trwałych przylistkach. Górna strona blaszki liściowej – ciemnozielona, spodnia strona jaśniejsza, Młode listki – owłosione, lepkie, z gruczołkami żywicznymi, jesienią przebarwiają się na żółty kolor, a na zimę opadają.

Brzoza karłowata - kwiaty i owoce

Brzozy karłowate to rośliny jednopienne. Kwiaty są wiatropylne, rozdzielnopłciowe, zebrane w wydłużone, kotkowate kwiatostany. Kwiaty męskie – pręcikowe, w wałeczkowatych baziach o długości 5-15 mm i szerokości 10-22 mm, które wykształcają się już jesienią i zimują na wierzchołkach lub bokach pędów. Kwiaty żeńskie, zimują w pąkach, z których wyrastają wiosną, pojedynczo, na bocznych krótkopędach, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Brzoza karłowata kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Po zapyleniu kwiatów i zapłodnieniu, od lipca do początku września zawiązują się drobne, spłaszczone owoce (orzeszki), opatrzone dwoma błonkowatymi skrzydełkami, osadzone w katach 3-klapowych łusek, zebrane w drobnych, walcowatych owocostanach o długości 1-1,5cm, rozsypujących się po dojrzeniu (od przełomu sierpnia i września, niekiedy aż do wiosny.

Brzoza karłowata - uprawa

Brzoza karłowata najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wymaga wilgotnych lub nawet podmokłych, żyznych, próchniczych gleb, o odczynie kwaśnym. Brzoza jest gatunkiem całkowicie mrozoodpornym. Wrażliwa na suszę i zagłuszanie przez inne, wyższe i bardziej ekspansywne rośliny.

Brzoza karłowata to doskonała roślina ozdobna do ogrodów, parków i zieleni osiedlowej. Szczególnie polecana do ogrodów naturalistycznych i na wrzosowiska.

Brzoza karłowata - rozmnażanie

Brzoza karłowata może być rozmnażana z siewu, ale jest to dość trudne, ponieważ nasiona słabo kiełkują. Może tworzyć mieszańce z brzozą brodawkowatą i brzoza omszoną. Można ją rozmnażać wegetatywnie, przez okulizację na przełomie maja i czerwca lub szczepienie w koronie dwuletnich pędów, przeprowadzane zimą lub wczesną wiosną na podkładkach w szklarni lub szczepienie w gruncie (w maju), na starszych podkładkach. Jako podkładkę dla tego gatunku można stosować 2-3 letnie siewki Brzozy brodawkowatej.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość 50 cm - 1 m
Termin kwitnienia IV
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój kulisty
Pokrój pokładający się
Pokrój karłowy
Drzewa do małego ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022