Bez koralowy - Sambucus racemosa

2020-07-16 15:57

Bez koralowy to krzew należący do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Dziko rosnące okazy można spotkać także w Polsce.

Bez koralowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Bez koralowy

Bez koralowy osiąga do 5 m wysokości. Ma wzniesiony, krzaczasty pokrój. Liście są długie, złożone z 5-7 eliptycznych listków. Przebarwiają się jesienią. Bez koralowy kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są zielonkawe lub kremowe, zebrane w wiechy. Owoce dojrzewają latem. Mają kulisty kształt i czerwoną barwę. Na surowo są dla człowieka trujące, jednak można spożywać je po przetworzeniu.

Bez koralowy ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, ale radzi sobie także w półcieniu. Może rosnąć w niezbyt żyznym podłożu, ważne aby było przepuszczalne. Toleruje szeroki zakres pH. To roślina mrozoodporna. Można ją sadzić jesienią lub wiosną. Młode okazy podlewać, starsze wytrzymują suszę. W sezonie wegetacyjnym bez koralowy można „wspomóc” nawozami organicznymi. Intensywne nawożenie mineralne nie jest wskazane. Gatunek może wytwarzać dużo odrostów korzeniowych. W zasadzie nie wymaga cięcia, ale szybko regeneruje się po takim zabiegu.

Bez koralowy warto sadzić w ogrodach naturalistycznych, leśnych i wiejskich. Nadaje się do tworzenia luźnych żywopłotów i wielogatunkowych krzewiastych kompozycji. To dobra propozycja do zakrzewiania nieużytków i miejsc „trudnych” dla innych roślin. Roślina wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Z owoców można sporządzać przetwory. Surowe pestkowce to przysmak dla ptaków.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Barwa kwiatów zielonkawa
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE