Bez czarny 'Monstrosa' - Sambucus nigra ‘Monstrosa’

2022-04-13 14:17

Bez czarny 'Monstrosa' to odmiana bzu czarnego, otrzymana w drugiej połowie XX wieku, najprawdopodobniej w Holandii. Do handlu wprowadzona w latach 90-tych XX wieku, przez holenderskie szkółki Kolster & Esveld.

Bez czarny 'Monstrosa' - opis

Bez czarny 'Monstrosa' to atrakcyjna odmiana, pospolitego w Polsce, krzewu liściastego, o nieregularnym, krzaczastym pokroju i silnym wzroście. Rośliny tej odmiany osiągają wysokość 2m i podobną szerokość krzewów. Odmiana 'Monstrosa' wykształca charakterystycznie staśmione, dekoracyjne pędy (szczególnie ozdobne w stanie bezlistnym - zimą) i ciemnozielone, sezonowe, opadające na zimę liście. W czerwcu na  krzewie pojawiają się, zebrane w baldachowate kwiatostany, liczne, drobne, białe, pachnące kwiaty. Pędy, liście oraz niedojrzałe owoce są trujące. Suszone kwiaty i owoce stosowane są w ziołolecznictwie.

Bez czarny 'Monstrosa' - uprawa

Bez czarny 'Monstrosa' to roślina niewybredna, co do stanowiska. Rośnie dobrze na praktycznie każdej, przeciętnej glebie. Wymaga jednak stanowiska słonecznego, na którym znacznie lepiej rośnie i intensywniej kwitnie. Odporna na mróz.

Bez czarny 'Monstrosa' - zastosowanie

Bez czarny 'Monstrosa' doskonale nadaje się do ogrodów przydomowych, parków i nasadzeń krajobrazowych. Pięknie wygląda jako tło dla innych roślin o barwnych liściach. Szczególnie dekoracyjny jest w okresie kwitnienia, oraz zimą, kiedy ukazuje w pełnej krasie staśmione, bezlistne pędy, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane również w bukieciarstwie i florystyce, zarówno do żywych kompozycji kwiatowych, jak i do suchych bukietów.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój nieregularny
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022