Bez czarny BLACK LACE ‘Eva’ - Sambucus nigra BLACK LACE ‘Eva’

2022-06-27 11:46

Bez czarny ‘Eva’ to odmiana rodzimego krzewu liściastego, należącego do rodziny piżmaczkowatych Adoxaceae. Na starszych pędach kora jest głęboko bruzdowana, długopędy ciemnoczerwone z brodawkowatymi przetchlinkami, na przekroju widoczny biały rdzeń.

Bez czarny BLACK LACE ‘Eva’
Autor: GettyImages Bez czarny BLACK LACE ‘Eva’

Spis treści

  1. Dziki bez czarny – opis
  2. Bez czarny Eva
  3. Bez czarny – kwiaty i owoce na przetwory
  4. Czarny bez – uprawa
  5. Eva Black – przesadzanie bzu
  6. Czarny bez – sadzonki
  7. Bez czarny Black Lace w ogrodzie

Dziki bez czarny – opis

Bez czarny liście ma ułożone na pędach naprzeciwlegle złożone są z 5–7 dekoracyjnych, silnie powcinanych i postrzępionych ciemnoczerwonych (niemal czarnych) listków, 10–15 cm długości. Blaszki liściowe są ostro zakończone, piłkowane, na wierzchniej stronie błyszczące, nagie. Spodnia strona liści jaśniejsza, matowa, skąpo owłosiona na głównym nerwie. Roztarte liście wydzielają nieprzyjemny zapach, który – dzięki zawartości olejków eterycznych – odstrasza także szkodniki.

Bez czarny Eva

Bez czarny ‘Eva’ to roślina jednopienna, owadopylna. Kwiaty są obupłciowe, drobne, kremoworóżowe, zebrane na wierzchołkach pędów w płaskie podbaldachy średnicy 10–20 cm. Pojawiają się na przełomie maja i czerwca, silnie pachną i wabią pszczoły. Owoce to drobne, kuliste, soczyste pestkowce, przypominające jagody, początkowo zielone, z czasem czerwieniejące, po dojrzeniu (na przełomie sierpnia i września) czarne i błyszczące, dekoracyjnie przewisają i długo utrzymują się na krzewach. Rośnie dość szybko (około 50 cm rocznie) i osiąga około 3 m wysokości przy zróżnicowanej średnicy: od 1,5 do ponad 3 m. Tworzy wyprostowane, średnio zwarte krzewy, o nieregularnej, zazwyczaj owalnej koronie, złożone z licznych, silnie rozgałęzionych, szybko grubiejących, wzniesionych, sztywnych pędów. Doskonale znosi formowanie, więc jeśli rozrasta się zbyt szeroko, pędy można ciąć nawet intensywnie (po kwitnieniu).

Bez czarny – kwiaty i owoce na przetwory

Bez czarny ‘Eva’, podobnie jak gatunek, to roślina lekko trująca (liście, niedojrzałe owoce, korzenie), ale jednocześnie jego kwiaty mogą być stosowane jako surowiec leczniczy, a owoce (po całkowitym dojrzeniu) można wykorzystywać do produkcji soków, win i nalewek.

Czarny bez – uprawa

Uprawa bzu czarnego nie jest trudna. Bez czarny ‘Eva’ to odmiana niewybredna w stosunku do gleby i stanowiska, urośnie na wszystkich podłożach, ale najbardziej lubi gleby żyzne, bogate w azot gleby o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i kwitnie na słonecznych stanowiskach, osłoniętych od silnych wiatrów. Może też rosnąć w półcieniu. Roślina jest odporna na zanieczyszczenia środowiska, doskonale nadaje się do sadzenia w miastach, na terenach poprzemysłowych i stanowiskach ruderalnych. Całkowicie odporna na mróz.

Eva Black – przesadzanie bzu

Bez czarny ‘Eva’ ma grube, mięsiste korzenie, które po uszkodzeniu łatwo gniją, dlatego roślina ta nie znosi przesadzania i wyjątkowo trudno przyjmuje się na nowym miejscu. Tego problemu nie ma, jeśli roślina jest wysadzana z pojemnika, w którym wcześniej rosła w szkółce.

Czarny bez – sadzonki

Rozmnażanie bzu czarnego 'Eva' możliwe jest jedynie metodą wegetatywną, za pomocą sadzonek pędowych (zielnych lub zdrewniałych), które pozyskuje się z jak najcieńszych pędów. Sadzonki bzu ozdobnego (około 10 cm długości) pobiera się w sierpniu i ukorzenia w pojemnikach, w mieszaninie piasku i torfu. Na zimę wstawia do chłodnego i widnego pomieszczenia, a na przełomie kwietnia i maja kolejnego roku, można wysadzić na miejsce stałe do ogrodu.

Bez czarny Black Lace w ogrodzie

Bez czarny ‘Eva’ może być sadzony w ogrodach, parkach i zieleni osiedlowej jako soliter lub w grupach, także z innymi krzewami, jako barwny akcent kolorystyczny.  Nadaje się też na szpalery i żywopłoty.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 3 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł ciemnoczerwona
Cięcie drzew i krzewów owocowych