Berberys Thunberga 'Tiny Gold'PBR = 'Golden Zwerg' - Berberis thunbergii 'Tiny Gold'

2020-07-16 15:58 Agnieszka Mike-Jeziorska
berberys Thunberga 'Tiny Gold'
Autor: Magdalena Michalak

Berberys Thunberga 'Tiny Gold' to karłowa odmiana krzewu liściastego, należąca do rodziny berberysowatych (Berberidaceae), wyhodowana przez M. Andrusiva z Litomyśla.

Berberys Thunberga 'Tiny Gold' jest silnie rozgałęzionym, karłowym krzewem, dorastającym do 50cm średnicy. To roślina o zwartym, płaskokulistym pokroju, złożonym z gęsto ułożonych, krótkich, sztywnych, bruzdowanych, purpurowobrązowych pędów. Berberys Thunberga 'Tiny Gold' jest rośliną ciernistą. Krótkie i sztywne ciernie są przekształconymi liśćmi, a na pędach ułożone są pojedynczo.
Liście ułożone na pędach skrętolegle. Pojedyncze, często zebrane po 3-9 w różyczkowate wiązki na krótkopędach. Drobne, łopatkowate, całobrzegie, długości 1-3 cm, tępe na wierzchołkach, osadzone na krótkich ogonkach liściowych. Liście złocistożółte, w cieniu nieco zieleniejące. Młode, rozwijające się wiosną liście i przyrosty są złociste, a jesienią liście przebarwiają się niezwykle dekoracyjnie na intensywnie pomarańczowy kolor. Na zimę opadają. Drewno i wewnętrzna strona kory ma żółtawy odcień.
Berberys Thunberga 'Tiny Gold' zakwita w maju. Kwiaty są obupłciowe, owadopylne, pachnące, drobne, pojedyncze, żółte, z czerwonawą obwódką na zewnętrznej stronie płatków, zwisające w pęczkach po 2-3 sztuki, zebrane na krótkich szypułkach rozmieszczonych w gronach wzdłuż łukowato wygiętych gałązek. Każdy kwiat składa się z 6 płatków korony, 6 działek kielicha, 6 pręcików (które reagują na dotyk) i 1 słupka, dojrzewającego równocześnie z pręcikami (stąd jest również możliwość samozapylenia). U nasady płatków znajdują się nektarniki. Na przełomie sierpnia i września, po zapyleniu i zapłodnieniu kwiatów wykształcają się dekoracyjne owoce - jagody. Są one drobne, elipsoidalne, jasnoczerwone, błyszczące niezwykle atrakcyjne dla ptaków i pozostają na krzewach niekiedy nawet do wiosny.

Berberys Thunberga 'Tiny Gold' najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, lub półcienistych. 'Tiny Gold' jest uważana za najbardziej odporną na słońce, żółtolistną odmianę berberysu, jednak mimo to, rosnąc w miejscach osilnym nasłonecznieniu mogą sie zdarzyć uszkodzenia liści. Stąd najlepiej ją sadzić, osłoniętą od południa przynajmniej nieco wyższymi krzewami. Wymaga dostatecznie wilgotnych, dość żyznych i przepuszczalnych gleb. Źle rośnie na glebach wilgotnych, ciężkich i zimnych. Berberys Thunberga jest gatunkiem mrozoodpornym. Strefa mrozoodporności 5a. Jest też odporny na suszę, pyły i zanieczyszczenia powietrza, co powoduje, że z powodzeniem może być stosowany na terenach miejskich.

Berberys Thunberga 'Tiny Gold' to doskonała roślina ozdobna do ogrodów, parków, zieleni osiedlowej i na tereny zurbanizowane. Polecana do ogrodów skalnych, stosowana w grupach, do obsadzania skarp i zieleńców oraz na rabaty do barwnych zestawień roślinnych.

Berberys Thunberga 'Tiny Gold' może być rozmnażana z wegetatywnie, przez sadzonki zielne, ukorzeniane w szklarniach lub w tunelach foliowych, często przy zastosowaniu ukorzeniaczy.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 30 cm - 50 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa kwiatów żółta
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój kulisty
Pokrój zwarty
Pokrój karłowy