Berberys Thunberga 'Red Carpet' - Berberis thunbergii 'Red Carpet'

2022-04-13 14:22
Berberys Thunberga 'Red Carpet'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Berberys Thunberga 'Red Carpet'

Berberys Thunberga 'Red Carpet' to krzew liściasty, należący do rodziny berberysowatych (Berberidaceae).

Berberys Thunberga 'Red Carpet' - opis

Berberys Thunberga 'Red Carpet' jest silnie rozgałęzionym krzewem, dorastającym do 40cm wysokości i 100cm szerokości. To roślina o szerokim, nieregularnym, płożącym pokroju i zwartej, krzaczastej formie, złożonej z gęsto ułożonych, ciernistych, łukowato wygiętych, krótkich, sztywnych, bruzdowanych, purpurowobrązowych pędów. B

erberys Thunberga 'Red Carpet' jest rośliną ciernistą. Krótkie i sztywne ciernie są przekształconymi liśćmi, a na pędach ułożone są pojedynczo. Liście ułożone na pędach skrętolegle. Pojedyncze, często zebrane po 3-9 w różyczkowate wiązki na krótkopędach. Drobne, łopatkowate, całobrzegie, długości 1-3 cm, tępe na wierzchołkach, osadzone na krótkich ogonkach liściowych. Liście czerwonozielone. Młode, rozwijające się wiosną liście i przyrosty są różowoczerwona, a jesienią liście przebarwiają się niezwykle dekoracyjnie na czerwono i pomarańczowo-czerwono. Na zimę opadają. Drewno i wewnętrzna strona kory ma żółtawy odcień.

Berberys Thunberga 'Red Carpet' - kwiaty i owoce

Berberys Thunberga zakwita na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są obupłciowe, owadopylne, pachnące, drobne, żółte, z czerwonawą obwódką na zewnętrznej stronie płatków, zwisające w pęczkach po 2-3 sztuki, zebrane w po kilka – kilkunastu pęczków na krótkich szypułkach rozmieszczonych w gronach wzdłuż łukowato wygiętych gałązek. Każdy kwiat składa się z 6 płatków korony, 6 działek kielicha, 6 pręcików (które reagują na dotyk) i 1 słupka, dojrzewającego równocześnie z pręcikami (stąd jest również możliwość samozapylenia). U nasady płatków znajdują się nektarniki. Na przełomie sierpnia i września, po zapyleniu i zapłodnieniu kwiatów wykształcają się dekoracyjne owoce - jagody. Są one drobne, elipsoidalne, jasnoczerwone, błyszczące niezwykle atrakcyjne dla ptaków i pozostają na krzewach niekiedy nawet do wiosny.

Berberys Thunberga 'Red Carpet' - uprawa i pielęgnacja

Berberys Thunberga 'Red Carpet' najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, nawet lekkie zacienienie powoduje zielenienie liści, z tego również powodu starsze, dolne liście są niemalże całkowicie zielone. Wymaga dostatecznie wilgotnych, dość żyznych i przepuszczalnych gleb. Źle rośnie na glebach wilgotnych, ciężkich i zimnych. Berberys Thunberga jest gatunkiem mrozoodpornym. Jest też odporny na pyły i zanieczyszczenia powietrza, co powoduje, że z powodzeniem może być stosowany na terenach miejskich.

Berberys Thunberga 'Red Carpet' - zastosowanie

Berberys Thunberga 'Red Carpet' to doskonała roślina ozdobna do ogrodów, parków, zieleni osiedlowej i na tereny zurbanizowane. Polecana zarówno do zadarnień, jak i ogrodów skalnych, stosowana w grupach, do obsadzania skarp i zieleńców oraz do barwnych zestawień roślinnych.

Berberys Thunberga 'Red Carpet' - rozmnażanie

Berberys Thunberga 'Red Carpet' może być rozmnażana z wegetatywnie, przez sadzonki zielne, ukorzeniane w szklarniach lub w tunelach foliowych, często przy zastosowaniu ukorzeniaczy.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 40 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój zadarniający
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022