Berberys Thunberga ‘Maria’ - Berberis thunbergii ‘Maria’

2020-07-16 15:58 Katarzyna Józefowicz
Berberys Thunberga ‘Maria’
Autor: Mariusz Bykowski

Berberys Thunberga to pochodzący z Japonii gatunek krzewu ozdobnego. Krzew o ciernistych pędach i owalnych, sezonowych liściach. W naturze krzew roślina silnie się rozgałęzia i rozrasta, osiągając około 1,5 m wysokości.

Berberys Thunberga odmiany

W uprawie czysty gatunek spotykany jest jednak rzadko. Odmiany berberysów są znacznie bardziej atrakcyjne. Różnią się wysokością, pokrojem, siłą wzrostu, barwą liści oraz wymaganiami. Jedną z ciekawszych odmian berberysu Thunberga jest wyhodowana w Polskiej szkółce ‘Maria’.

Berberis Thunbergii 'Maria' opis

Berberys Thunberga ‘Maria’ to krzew charakteryzujący się silnym wzrostem (dorasta do około 1,5 m wysokości), wyprostowanymi pędami oraz zmienną barwą liści. Wiosną liście tej odmiany berberysu Thunberga mają intensywnie żółtą barwę, a młode pędy zabarwione są na kolor czerwony. W miarę rozwoju na liściach pojawia się karminowoczerwona obwódka, a pędy brązowieją. Jesienią roślina ponownie zmienia barwę liści, które przybierają intensywny, pomarańczowoczerwony kolor. Na pędach berberysu Thunberga ‘Maria’ jesienią w dużej liczbie pojawiają się ozdobne, czerwone, duże owoce, które stanowią dodatkową ozdobę krzewu.

Berberys uprawa

Berberys Thunberga nie jest roślina trudną w uprawie, warto jednak zapewnić mu odpowiednie warunki. Najlepiej czuje się na glebach żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe i wilgotnych. Odmiana Maria lepiej od innych, żółtolistnych odmian berberysu znosi nasłonecznienie, dlatego z powodzeniem może być sadzona w miejscach słonecznych.

Na stanowiskach ocienionych jej liście tracą intensywne, żółtozłote wybarwienie, dlatego lepiej unikać sadzenia rośliny w cieniu. Berberys Thunberga ‘Maria’ jest dość odporny na niską temperaturę, ale w ostre zimy jego pędy mogą zostać uszkodzone. Mimo to wiosną roślina dobrze się odradza i szybko regeneruje uszkodzenia.

Berberys Maria zastosowanie

Berberys Thunberga ‘Maria’ znakomicie prezentuje się w ogrodzie jako soliter, ale może być także wykorzystywana do tworzenia kompozycji rabatowych lub sadzona w formie niskiego żywopłotu, gdyż dobrze znosi przycinanie. Krzewy bardzo ciekawie prezentują się również w jednoodmianowych grupach i mogą być sadzone w pojemnikach.

>> Przeczytaj też: Berberys, ligustr, bluszcz: rośliny liściaste dobre na żywopłoty i ogrodowe rzeźby

 

Poznaj inne barwne odmiany berberysu Thunberga:

 


Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 1,5 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów żółta
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój wzniesiony