Berberys Thunberga - Berberis thunbergii

2021-01-24 20:42
Berberys Thunberga
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Berberys Thunberga

Berberys Thunberga to krzew liściasty, należący do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Jego ojczyzną jest Japonia. Na terenie naszego kraju uprawia się zarówno gatunek, jak i jego liczne odmiany, stosowane są jako rośliny ozdobne.

Berberys Thunberga jest silnie rozgałęzionym krzewem, dorastającym do 150 cm wysokości i 120 cm szerokości. Berberys Thunberga to roślina o szerokim, regularnym, niemalże kulistym pokroju, i zwartej, krzaczastej formie, złożonej z gęsto ułożonych, ciernistych, łukowato wygiętych, krótkich, sztywnych, bruzdowanych, purpurowobrązowych pędów.

Berberys Thunberga jest rośliną ciernistą. Krótkie i sztywne ciernie są przekształconymi liśćmi, na pędach ułożone są pojedynczo. Liście ułożone są na pędach skrętolegle. Pojedyncze liście często zebrane są po 3-9 w różyczkowate wiązki na krótkopędach. Liście są drobne, łopatkowate, całobrzegie, długości 1-3 cm, tępe na wierzchołkach, osadzone na krótkich ogonkach liściowych. Górna strona blaszki liściowej jest jasnozielona, spodnia – sinozielona. Młode, rozwijające się wiosną liście są brązowawe, jesienią przebarwiają się na czerwono i pomarańczowoczerwono. Na zimę opadają. Drewno i wewnętrzna strona kory ma żółtawy odcień.

Berberys Thunberga zakwita na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są obupłciowe, owadopylne, pachnące, drobne, żółte, z czerwonawą obwódką na zewnętrznej stronie płatków, zwisające w pęczkach po 2-3 sztuki, zebrane po kilka–kilkanaście pęczków na krótkich szypułkach rozmieszczonych w gronach wzdłuż łukowato wygiętych gałązek. Każdy kwiat składa się z 6 płatków korony, 6 działek kielicha, 6 pręcików (które reagują na dotyk) i 1 słupka, dojrzewającego równocześnie z pręcikami (stąd jest również możliwość samozapylenia). U nasady płatków znajdują się nektarniki. Na przełomie sierpnia i września, po zapyleniu i zapłodnieniu kwiatów, wykształcają się dekoracyjne owoce - jagody. Są one drobne, elipsoidalne, jasnoczerwone, błyszczące niezwykle atrakcyjne dla ptaków i pozostają na krzewach niekiedy nawet do wiosny.

Berberys Thunberga najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wymaga dostatecznie wilgotnych, dość żyznych i przepuszczalnych gleb. Źle rośnie na glebach wilgotnych, ciężkich i zimnych. Berberys Thunberga jest gatunkiem mrozoodpornym. Jest też odporny na pyły i zanieczyszczenia powietrza, co powoduje, że z powodzeniem można go sadzić na terenach miejskich. Berberys Thunberga to doskonała roślina ozdobna do ogrodów, parków, zieleni osiedlowej i na tereny zurbanizowane. Polecana zarówno na nieformowane, jak i formowane, kolczaste szpalery i żywopłoty, stosowana w grupach roślinnych oraz jako soliter, do obsadzania skarp i zieleńców.

Berberys Thunberga można rozmnażać z siewu, ponieważ w naszym klimacie nasiona dojrzewają niemal corocznie. Może tworzyć mieszańce z innymi gatunkami berberysów. Można go rozmnażać także wegetatywnie (tylko w ten sposób rozmnażamy odmiany), przez sadzonki zielne, ukorzeniane w szklarniach lub w tunelach foliowych, często przy zastosowaniu ukorzeniaczy.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgtona
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 1,5 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021