Barleria - Barleria obtusa

2020-07-16 15:58 Martyna Cieślińska
Barleria obtusa
Autor: Konrad Kalbarczyk Barleria obtusa

Barleria obtusa to roślina, która swoje korzenie ma w Południowej Afryce, gdzie jest powszechnie uprawiana. W Europie roślina jest mało popularna. W Polsce można ją spotkać tylko w ogrodach botanicznych lub w prywatnych ogrodach osób, które zajmują się uprawą kolekcjonerską.

Barleria obtusa należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Inna nazwa to fiołkowy krzew.

Barleria obtusa - opis

Barleria obtusa to krzew o wzniesionym, lekko rozłożystym pokroju. Dorosłe egzemplarze tworzą zwarte, zgrabne kępy. Roślina dość szybko rośnie i się rozrasta. Osiąga od 1 do 2 m wysokości - w zależności od okazu i miejsca, w jakim rośnie. Pędy barlerii są dość sztywne, zielone lub lekko brązowe. Zielone liście nie są duże, naprzemianległe, delikatnie owłosione. Barleria kwitnie w swoim naturalnym środowisku w kwietniu-maju, natomiast w Polsce przeważnie w sierpniu. W okresie kwitnienia roślina obsypana jest drobnymi, 2-3-centymetrowymi, niezwykle pięknymi kwiatami, różowego bądź fioletowego koloru. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce, które pękają uwalniając nasiona.Roślina swoim wyglądem przyciąga motyle.

Barleria obtusa - warunki uprawy

Barleria obtusa najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub półcienistych. Na stanowiskach mocniej zacienionych słabej kwitnie, za to tworzy dłuższe i bardziej rozłożyste pędy. Preferuje podłoże żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Duża wilgotność sprzyja porażeniu przez choroby grzybowe. Roślina dość dobrze znosi suszę.

Barleria obtusa - pielęgnacja

Barleria bardzo dobrze znosi cięcie. Jest ono wręcz konieczne po przekwitnięciu i na wiosnę, wtedy zmuszamy roślinę do produkcji większej liczby kwiatów. Taki zabieg działa również odmładzająco. Raz na jakiś czas warto zasilić barlerie nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresie intensywnego kwitnienia. Roślina rozmnaża się przez nasiona lub przez sadzonki zielne.

Barleria obtusa - zastosowanie

Barleria to roślina niezwykle ozdobna o romantycznym charakterze. Atrakcyjnie prezentuje się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach.  Najlepiej wygląda posadzona w grupach oraz w towarzystwie krzewów lub niskich drzew. Często wykorzystuje się barlerie do tworzenia obwódek. Nadaje się także na żywopłoty oraz sadzenia na skalniakach. Można ją również uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach lub tarasach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Termin kwitnienia VIII

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021