Barleria - Barleria obtusa

2020-07-16 15:58 Martyna Cieślińska
Barleria obtusa
Autor: Konrad Kalbarczyk Barleria obtusa

Barleria obtusa to roślina, która swoje korzenie ma w Południowej Afryce, gdzie jest powszechnie uprawiana. W Europie roślina jest mało popularna. W Polsce można ją spotkać tylko w ogrodach botanicznych lub w prywatnych ogrodach osób, które zajmują się uprawą kolekcjonerską.

Barleria obtusa należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Inna nazwa to fiołkowy krzew.

Barleria obtusa - opis

Barleria obtusa to krzew o wzniesionym, lekko rozłożystym pokroju. Dorosłe egzemplarze tworzą zwarte, zgrabne kępy. Roślina dość szybko rośnie i się rozrasta. Osiąga od 1 do 2 m wysokości - w zależności od okazu i miejsca, w jakim rośnie. Pędy barlerii są dość sztywne, zielone lub lekko brązowe. Zielone liście nie są duże, naprzemianległe, delikatnie owłosione. Barleria kwitnie w swoim naturalnym środowisku w kwietniu-maju, natomiast w Polsce przeważnie w sierpniu. W okresie kwitnienia roślina obsypana jest drobnymi, 2-3-centymetrowymi, niezwykle pięknymi kwiatami, różowego bądź fioletowego koloru. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce, które pękają uwalniając nasiona.Roślina swoim wyglądem przyciąga motyle.

Barleria obtusa - warunki uprawy

Barleria obtusa najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub półcienistych. Na stanowiskach mocniej zacienionych słabej kwitnie, za to tworzy dłuższe i bardziej rozłożyste pędy. Preferuje podłoże żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Duża wilgotność sprzyja porażeniu przez choroby grzybowe. Roślina dość dobrze znosi suszę.

Barleria obtusa - pielęgnacja

Barleria bardzo dobrze znosi cięcie. Jest ono wręcz konieczne po przekwitnięciu i na wiosnę, wtedy zmuszamy roślinę do produkcji większej liczby kwiatów. Taki zabieg działa również odmładzająco. Raz na jakiś czas warto zasilić barlerie nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresie intensywnego kwitnienia. Roślina rozmnaża się przez nasiona lub przez sadzonki zielne.

Barleria obtusa - zastosowanie

Barleria to roślina niezwykle ozdobna o romantycznym charakterze. Atrakcyjnie prezentuje się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach.  Najlepiej wygląda posadzona w grupach oraz w towarzystwie krzewów lub niskich drzew. Często wykorzystuje się barlerie do tworzenia obwódek. Nadaje się także na żywopłoty oraz sadzenia na skalniakach. Można ją również uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach lub tarasach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Termin kwitnienia VIII
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021