Barbula szara - Caryopteris incana

2021-11-30 13:57
Barbula szara
Autor: GettyImages Barbula szara

Barbula szara pochodzi z Azji (z Japonii). W Polsce jest mało popularna i rzadko spotykana, choć z powodzeniem można ją uprawiać w ogrodach. Należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae).

Barbula szara - opis

Barbula szara to nieduży krzew o wzniesionym, zwartym pokroju (z czasem może stać się kulisty). Osiąga od 70 do 80 cm wysokości i podobną szerokość. Pędy barbuli są dość sztywne, liście żółtozielone, strzałkowate i wydłużone, wydzielają przyjemny zapach. Blaszka liściowa ząbkowana (w odróżnieniu do podobnego gatunku jakim jest barbula klandońska). Barbula szara kwitnie późno - od sierpnia do października, w okresie kiedy inne krzewy już przekwitły barbula dopiero zaczyna kwitnąć. Liczne kwiaty - szafirowe, fioletowe lub niebieskie - zebrane są w kwiatostany, które pojawiają się na szczytach pędów oraz w kątach liściowych. Kwiaty przyciągają motyle i pszczoły (w godzinach od 13:00 do 15:00 na roślinie wręcz roi się od owadów).

>>Przeczytaj też: Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd najpiękniejszych krzewów kwitnących, ozdobnych z liści i owoców

Barbula szara - warunki uprawy i pielęgnacja

Barbula szara najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i słonecznych, z dala od przeciągów. Gleby powinny być lekkie, piaszczyste i najlepiej wapienne. Roślina jest odporna na szkodniki oraz choroby, a także na okresowe upały. Niestety, zdarza się jej przemarzać przy bezśnieżnych zimach. Zalecane jest okrywanie na zimę krzewu albo ściółkowanie wokół krzewu. Na wiosnę martwe pędy dobrze jest usunąć, aby nie przeszkadzały młodym pędom, które wiosną wyrastają u podstawy krzewu, na nich w danym roku pojawiają się kwiaty. Nie zapominajmy o podlewaniu, zwłaszcza w okresach suszy, okazów uprawianych w pojemnikach. Barbulę rozmnaża się przez sadzonki pędowe oraz zielne.

>>Przeczytaj też: Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe

Barbula szara - zastosowanie

Barbula szara sprawdza się na skalniakach i jako roślina obwódkowa. Doskonale nadaje się na rabaty bylinowe. Dzięki temu, że późno kwitnie, jest dużą atrakcją w ogrodzie. Z powodzeniem można uprawiać ją w pojemnikach (pamiętajmy o tym, by takie okazy przezimować w pomieszczeniach o temperaturze około 5 st. C).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 70 cm - 80 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Barwa liści/igieł żółtozielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kulisty
Pokrój zwarty
Barwa kwiatów szafirowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE