Azalia wielkokwiatowa 'Persil' - Rhododendron 'Persil'

2020-07-16 15:58 Agnieszka Mike-Jeziorska
Azalia wielkokwiatowa 'Persil'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Azalia wielkokwiatowa, odmiana 'Persil' uprawiana jest ze względu na piękne, pojedyncze kwiaty o śnieżnobiałym odcieniu, z żółtą plamką na górnym płatku, zebrane w niemalże kuliste kwiatostany. Krzew zakwita bardzo obficie na przełomie maja i czerwca. Ma luźny, nieregularny pokrój i charakteryzuje się dość powolnym wzrostem. Po 15 latach osiąga około 1,5 m wysokości i podobną średnicę. Dekoracyjny również jesienią, ponieważ liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Azalia wielkokwiatowa preferuje glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną , o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku slonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Roślina dość odporna na mróz. Strefa mrozoodporności - 5B.

Azalia wielkokwiatowa doskonale nadaje się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach. Odmian ta szczególnie pięknie komponuje się z roślinami o intensywnie zielonej barwie, na tle której doskonale uwidacznia się jej śnieżna biel kwiatów.

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko
Wysokość do 1,5 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój nieregularny