Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' - Rhododendron 'Klondyke'

2022-06-27 11:49

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' została wyhodowana i wprowadzona na rynek w 1947 r., w Knapp Hill-Exbury w Wielkiej Brytanii, przez Rothschilda.

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke'

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' uprawiana jest ze względu na piękne, pojedyncze kwiaty o intensywnie złotożółtym odcieniu (w pąkach pomarańczowoczerwone). Krzew zakwita bardzo obficie na przełomie maja i czerwca. Ma szeroki, wyprostowany pokrój i dorasta do 1,5 m wysokości. Dekoracyjny jest również jesienią, ponieważ liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' - warunki uprawy

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' preferuje glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną, o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku słonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody. Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' jest dość odporna na mróz.

Azalie te doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Wysokość do 1,5 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój szeroki
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE