Azalia wielkokwiatowa 'Juanita' - Rhododendron 'Juanita'

2022-04-28 14:16

Azalia wielkokwiatowa 'Juanita' została wyhodowana w Niemczech przez Hansa Hachmanna i wprowadzona na rynek w 1979 roku.

Azalia wielkokwiatowa 'Juanita'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Azalia wielkokwiatowa 'Juanita'

Spis treści

  1. Azalia wielkokwiatowa 'Juanita' - opis
  2. Azalia wielkokwiatowa 'Juanita' - uprawa i pielęgnacja

Azalia wielkokwiatowa 'Juanita' - opis

Azalia wielkokwiatowa 'Juanita' uprawiana ze względu na piękne, pojedyncze kwiaty o intensywnie różowym odcieniu, z pomarańczową plamką na jednym z górnych płatków, zebrane w niemalże kuliste kwiatostany na wierzchołkach pędów. Dodatkową ozdobę stanowią pokarbowane na brzegach płatki, tworzące rodzaj falbanki. Krzew zakwita bardzo obficie w maju. Ma zwarty, owalny pokrój i dorasta do 1,4 m wysokości. Dekoracyjny również jesienią, ponieważ liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Azalia wielkokwiatowa 'Juanita' - uprawa i pielęgnacja

Azalia wielkokwiatowa preferuje glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną, o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku słonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody. Roślina dość odporna na mróz.

Krzewy te doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój owalny
Pokrój zwarty
Wysokość do 1,4 m