Azalia japońska 'Katja' - Rhododendron japonicum 'Katja'

2022-03-11 13:49

Azalia japońska 'Katja' to wolno rosnący (karłowy), kępiasty, zwarty krzew, należący do rodziny  wrzosowatych (Ericaceae).

Azalia japońska 'Katja'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Joanna Filipczak Azalia japońska 'Katja'

Spis treści

  1. Azalia japońska 'Katja' - opis, kwiaty
  2. Azalia japońska 'Katja' - stanowisko, podłoże
  3. Azalia japońska 'Katja' - zastosowanie

Azalia japońska 'Katja' - opis, kwiaty

Azalia japońska 'Katja' zakwita pod koniec maja. Kwiaty pojedyncze, bardzo liczne, intensywnie różowe. Krzew osiąga po 10 latach 0,4 m wysokości i 0,7 m szerokości. Ma ciemne, półzimozielone, delikatnie owłosione liście, które są dwu sezonowe. Oznacza to, że każdy liść żyje dwa lata, stąd część z nich zawsze pozostaje na zimę na roślinie.

Azalia japońska 'Katja' - stanowisko, podłoże

Azalia japońska 'Katja' preferuje stanowisko półcieniste, glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną (w suche sezony należy je dodatkowo podlewać), o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin.

Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Pąki tych roślin są dość wrażliwe na mróz, ale, ze względu na niewielkie rozmiary - dość dobrze zimują pod śniegiem. Jedynie w szczególnie mroźne, bezśnieżne zimy należy je okrywać stroiszem lub siatką cieniującą.

Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu, w miejscu osłoniętym i zacisznym. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku słonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Azalia japońska 'Katja' - zastosowanie

Azalie japońskie doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 50 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Pokrój poduszkowaty