Azalia japońska 'Diamant Rosa' - Rhododendron japonicum 'Diamant Rosa'

2022-06-27 11:20

Azalia japońska 'Diamant Rosa' to wolno rosnący (karłowy), kępiasty, zwarty krzew, należący do rodziny  wrzosowatych (Ericaceae).

azalia japońska 'Diamant Rosa'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Azalia japońska 'Diamant Rosa'

Azalia japońska 'Diamant Rosa'  zakwita pod koniec maja. Kwiaty pojedyncze, bardzo liczne, intensywnie różowe. Krzew osiąga po 10 latach 0,4 m wysokości i 0,7 m szerokości. Ma ciemne, półzimozielone, delikatnie owłosione liście, które są dwu sezonowe. Oznacza to, że każdy liść żyje dwa lata, stąd część z nich zawsze pozostaje na zimę na roślinie.

Azalia japońska 'Diamant Rosa' preferuje stanowisko półcieniste, glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną (w suche sezony należy je dodatkowo podlewać), o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Pąki tych roślin są dość wrażliwe na mróz, ale, ze względu na niewielkie rozmiary - dość dobrze zimują pod śniegiem. Jedynie w szczególnie mroźne, bezśnieżne zimy należy je okrywać stroiszem lub siatką cieniującą. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu, w miejscu osłoniętym i zacisznym. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku słonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Azalie japońskie doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 50 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty