Amorfa krzewiasta - Amorpha fruticosa

2020-07-16 15:58

Amorfa krzewiasta pochodzi ze wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W Europie, także w Polsce, pojawiła się w XVIII wieku. Jest uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny bobowate (Fabaceae). Inne nazwy to amorfa drzewiasta lub indygowiec zwyczajny.

Amorfa krzewiasta
Autor: www.gettyimages.com Amorfa krzewiasta

Spis treści

  1. Amorfa krzewiasta - opis
  2. Amorfa krzewiasta - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Amorfa krzewiasta - zastosowanie

Amorfa krzewiasta - opis

Amorfa krzewiasta to krzew liściasty o wyprostowanym pokroju. Tworzy głęboki system korzeniowy. Osiąga od 3 do 6 m wysokości (w naszym kraju maksymalnie dorasta do 4 m). Pędy amorfy są silnie rozgałęzione, liście złożone, skrętoległe, nieparzystopierzaste, długie (mogą osiągać nawet 30 cm długości). Listki pojedyncze są małe, mają eliptyczny kształt.

Amorfa kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty są nieduże, obupłciowe, czerwonofioletowe, zebrane w grona na końcach pędów. Wydzielają mało przyjemny zapach. Owoce pojawiają się późnym latem lub wczesną jesienią - są to niepękające, wygięte strąki, które najczęściej mają jedno nasiono. Pozostają na roślinie nawet do wiosny, stając się tym samym zimową ozdobą.Roślina jest silnie miododajna.

>>Przeczytaj też: Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd najpiękniejszych krzewów kwitnących, ozdobnych z liści i owoców

Amorfa krzewiasta - warunki uprawy i pielęgnacja

Amorfa krzewiasta nie jest wymagająca w uprawie. Lubi miejsca słoneczne, o podłożu wapiennym. Jest tolerancyjna co do podłoża - może rosnąć na glebach od suchych i piaszczystych po mokre i zalewane. Aby amorfa obficie kwitła, warto zapewnić jej umiarkowanie żyzne podłoże. Roślina jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, usuwa z powietrza metale ciężkie. Nie jest wrażliwa na silny wiatr oraz przymrozki.Raz na jakiś czas warto wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem. Kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego jeśli decydujemy się na jej przycienienie niech to będzie okres zaraz po  kwitnieniu. Rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez sadzonki zdrewniałe.

Amorfa krzewiasta - zastosowanie

Amorfa krzewiasta doskonale nadaje się na nieformowane żywopłoty. Można ją sadzić w grupach, ale równie dobrze wygląda jako pojedynczy krzew. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter. Sprawdza się nawet na obszarach wydmowych. Ścięte kwiatostany można wykorzystywać na suche bukiety. Strąki amorfy wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym oraz farmaceutycznym.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Wysokość 3 m - 6 m
Barwa kwiatów czerwonofioletowa
Kiedy przycinamy i jak dbamy o krzewy? Posłuchaj eksperta