Abeliofylum koreańskie - Abeliophyllum distichum

2020-07-16 15:59
Abeliofylum koreańskie
Autor: www.thinkstockphotos.com Abeliofylum koreańskie

Abeliofylum koreańskie to pochodzący z Korei krzew liściasty z rodziny oliwkowatych (Oleaceae). To roślinny rarytas, bardzo rzadko spotykany w Polsce. Jego kwiaty z wyglądu przypominają kwiaty forsycji, z tą różnicą, że mają biały kolor – roślina jest nawet nazywana białą forsycją.

Abeliofylum koreańskie – opis

Abeliofylum koreańskie to krzew o luźnym, rozłożystym pokroju. W naszym klimacie osiąga 120–150 cm wysokości i podobną szerokość.

Abeliofylum kwitnie na przełomie marca i kwietnia – liczne kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych, jeszcze przed rozwojem liści. Są białe (z lekko różowym nalotem), do 1,5 cm średnicy, przyjemnie pachnące migdałowo. Liście są lśniące, jajowatego kształtu, około 5 cm długości, delikatnie owłosione, zielone, jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo. Owocami tego gatunku są płaskie lub kuliste orzechy.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Abeliofylum koreańskie – uprawa

Krzew najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym, osłoniętym od wiatru, słonecznym, ewentualnie lekko zacienionym. Najlepsza dla abeliofylum jest gleba przepuszczalna, próchnicza, wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym. Roślina jest odporna na choroby i szkodniki. Zimą może przemarzać, dlatego dobrze jest okryć ją na zimę (na przykład usypując kopczyk z ziemi) - szczególnie młode egzemplarze potrzebują zabezpieczenia.

Abeliofylum koreańskie – pielęgnacja

Krzew nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli to konieczne, można przeprowadzić cięcie prześwietlające oraz korygujące kształt krzewu. Ze względu na to, że abeliofylum kwitnie na pędach jednorocznych, roślinę przycina się zimą, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.

Abeliofylum koreańskie – zastosowanie

Biała forsycja nadaje się do sadzenia w większych grupach lub w szpalerze przy ogrodzeniu lub przy ścianie domu. Dobrze wygląda zarówno jako soliter, jak i w kompozycjach z innymi krzewami i bylinami kwitnącymi wczesną wiosną. Ładnie rozjaśnia ciemne miejsca w ogrodzie. Nadaje się na wrzosowiska oraz do uprawy w pojemnikach.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy! Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1,2 m - 1,5 m
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Pokrój luźny
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Listopad w „M jak Mieszkanie” jest daleki od chłodu czy ciemnych kolorów. Wabi ciepłą paletą barw, miękkimi tkaninami i blaskiem świec.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie listopad