Abelia wielkokwiatowa - Abelia × grandiflora

2020-07-16 15:59
Abelia wielkokwiatowa
Autor: www.gettyimages.com Abelia wielkokwiatowa

Abelia wielkokwiatowa to mieszaniec powstały ze skrzyżowania Abelia chinensis i Abelia uniflora. Krajem pochodzenia są Włochy. W Polsce roślina jest mało znana i spotkać można ją tylko w ogrodach kolekcjonerskich. Należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae).

Abelia wielkokwiatowa - opis

Abelia wielkokwiatowa to krzew liściasty o półkolistym pokroju. Zazwyczaj osiąga od 1,5 do 2 m wysokości. To gęsty krzew z giętkimi, brązowoczerwonymi pędami. Liście maja lancetowaty, jajowaty kształt, są ostro zakończone, u niektórych odmian blaszka liściowa jest powcinana. Zwykle liście są kilku kolorowe, ciemnozielone z kremowo-różową oblamówką, choć można spotkać okazy o pstrych liściach (różne odcienie zielonego lub zielono-czerwone). Liście nie opadają na zimę, jesienią przebarwiają się.

Okres kwitnienia abelii wielkokwiatowej przypada od lipca do sierpnia. Białe, trąbkowate kwiaty z czasem stają się różowe lub jasnoczerwone. Wydzielają bardzo przyjemny zapach. Późnym latem na roślinie pojawiają się owoce -dekoracyjne niełupki w kolorze czerwonym.

Roślina jest silnie miododajna i zapachem kwiatów wabi owady.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy! Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne

Abelia wielkokwiatowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Abelia wielkokwiatowa lubi miejsca słoneczne lub delikatnie ocienione, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, świeża i przewiewna, wilgotna, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Młode okazy lepiej okrywać na zimę albo doniczki z rośliną zimować w pomieszczeniu. Roślina jest odporna na szkodniki oraz choroby.

Abelia dobrze znosi suszę, jednak jeśli zależy nam na dużej liczbie kwiatów, starajmy się uzupełniać braki wody w okresie kwitnienia. Wskazane jest cięcie okazów po przekwitnięciu, taki zabieg powoduje lepsze krzewienie się rośliny. Abelia rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział rośliny.

Abelia wielkokwiatowa - zastosowanie

Abelia wielkokwiatowa bardzo dobrze prezentuje się zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej. Nie osiąga dużych rozmiarów, dlatego można ją uprawiać w małych ogrodach oraz w pojemnikach (to ciekawa propozycja dekoracji balkonu bądź tarasu). Przy uprawie pojemnikowej należy roślinę zimować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.Abelia dobrze prezentuje się w towarzystwie innych krzewów i bylin.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój półkolisty
Pokrój gęsty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021