Abelia wielkokwiatowa - Abelia × grandiflora

2020-07-16 15:59 Martyna Cieślińska
Abelia wielkokwiatowa
Autor: www.gettyimages.com Abelia wielkokwiatowa

Abelia wielkokwiatowa to mieszaniec powstały ze skrzyżowania Abelia chinensis i Abelia uniflora. Krajem pochodzenia są Włochy. W Polsce roślina jest mało znana i spotkać można ją tylko w ogrodach kolekcjonerskich. Należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae).

Abelia wielkokwiatowa - opis

Abelia wielkokwiatowa to krzew liściasty o półkolistym pokroju. Zazwyczaj osiąga od 1,5 do 2 m wysokości. To gęsty krzew z giętkimi, brązowoczerwonymi pędami. Liście maja lancetowaty, jajowaty kształt, są ostro zakończone, u niektórych odmian blaszka liściowa jest powcinana. Zwykle liście są kilku kolorowe, ciemnozielone z kremowo-różową oblamówką, choć można spotkać okazy o pstrych liściach (różne odcienie zielonego lub zielono-czerwone). Liście nie opadają na zimę, jesienią przebarwiają się.

Okres kwitnienia abelii wielkokwiatowej przypada od lipca do sierpnia. Białe, trąbkowate kwiaty z czasem stają się różowe lub jasnoczerwone. Wydzielają bardzo przyjemny zapach. Późnym latem na roślinie pojawiają się owoce -dekoracyjne niełupki w kolorze czerwonym.

Roślina jest silnie miododajna i zapachem kwiatów wabi owady.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy! Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne

Abelia wielkokwiatowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Abelia wielkokwiatowa lubi miejsca słoneczne lub delikatnie ocienione, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, świeża i przewiewna, wilgotna, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Młode okazy lepiej okrywać na zimę albo doniczki z rośliną zimować w pomieszczeniu. Roślina jest odporna na szkodniki oraz choroby.

Abelia dobrze znosi suszę, jednak jeśli zależy nam na dużej liczbie kwiatów, starajmy się uzupełniać braki wody w okresie kwitnienia. Wskazane jest cięcie okazów po przekwitnięciu, taki zabieg powoduje lepsze krzewienie się rośliny. Abelia rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział rośliny.

Abelia wielkokwiatowa - zastosowanie

Abelia wielkokwiatowa bardzo dobrze prezentuje się zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej. Nie osiąga dużych rozmiarów, dlatego można ją uprawiać w małych ogrodach oraz w pojemnikach (to ciekawa propozycja dekoracji balkonu bądź tarasu). Przy uprawie pojemnikowej należy roślinę zimować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.Abelia dobrze prezentuje się w towarzystwie innych krzewów i bylin.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój półkolisty
Pokrój gęsty

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021